A politika színpadáról hirtelen eltűntek a pártok. Gondolom, észrevették. A Fidesz kezdte, amely a szó eredeti értelmében már régóta nem párt (pars = rész), mert nem egy részt, hanem a magyarság egészét kívánja képviselni gonosz vetélytársaival, a nemzet ellenségeivel szemben. Nem párt, mert ő az állam: akarata a hatóságok és közintézmények számára parancs. Végül azért sem párt, mert az államapparátussal a felismerhetetlenségig összefonódott szervezet léte és működése egyetlen személy, a vezér akarata körül forog. Az úgynevezett ellenzéki pártok szavazótábora idővel felszívódott, mint egy tünet. Sokat lehetne írni erről, de már nem érdemes. E kicsiny és belterjes formációk közös vonása, hogy mindegyik a megalakulását követő első években volt a legnépszerűbb. További történetük hanyatlástörténet, ez ugyanúgy áll a DK, mint a Jobbik, az LMP vagy a Momentum esetére.
A minden rendszert és rendszerváltozást átvészelő, nevét és politikai hitvallását tetszés szerint változtató szocialista párt sem élte túl Gyurcsány Ferencet. Agóniája többé senkit sem érdekel. A Kétfarkú Kutya Párt eleve viccnek indult. Ők az önmagát túlélt pártrendszer elleni tiltakozást testesítik meg. Pillanatnyilag a Mi Hazánk Mozgalom lenne még honunkban a leginkább pártszerű jelenség, ha nem tudnánk, hogy kamupárt, amelyet a Fidesz indított a Jobbikban csalódott fajgyűlölők és más szélsőségesek politikai ízlésének kiszolgálására, de legfőképpen azért, hogy tőlük jobbra is üljön valaki a parlamentben. A NER-en kívüli politika meghatározó szereplői még látszat szerint sem pártok többé, hanem a parlamenti pártokhoz nem vagy alig köthető egyéniségek.
A leglátványosabb példája ennek Magyar Péter, aki egyszemélyes show-műsorának kirobbanó sikeréhez lízingelt pártnevet, most pedig pályázati úton toboroz jelölteket. Közülük kerülnek ki azok, akik a legközelebbi választásokon majd az ő – egyelőre ismeretlen – politikai irányvonalát képviselhetik, amelyet önként jelentkező szakértők fognak kidolgozni. (A legénység dönti el, merre megy a hajó? Vagy a legénységet olyan hajóra toborozzák, amelynek úti célját a kapitány nem árulja el?) A castingon csak olyan feddhetetlen múltú, pártpolitikában nem kompromittált személyek vehetnek részt, mint Raskó György. Magyarral párhuzamosan a fővárosban kis híján történelmet írt két Fidesz-közeli milliárdos família gyermekének összefogása. A függetlenségét hangoztató, de a Fidesz által támogatott kéttagú mozgalom az LMP bomlástermékeként keletkezett. Vitézy Dávid (és Ungár Péter) egészen más stratégiát követ, mint az utolérhetetlen lájkvadász és médiasztár Magyar Péter, de Budapesten, ha jól látnak a dologhoz, hozzá hasonló sikert érhetnek el, egy másképpen pártellenes arculat, a világnézetileg semleges szakértőimázs felépítésével. A világnézet hiánya, azt hiszem, megvan náluk ehhez.
• Miért a főváros lenne a legalkalmassab egy politikai fordulathoz?
• Mit kellene tegyen Vitézy, Magyar és Karácsony?
• Mitől lehetnének újra pártjaink?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!