Állattenyésztési armageddontól rettegtek a gazdák
A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt lezárt állattartó telep Kisbajcson 2025. március 18-án (Fotó: Magyar Hang/Grimm Balázs)

Bár több mint 200 kilométerre vannak a fertőzés gócpontjától, a kisbajcsi szarvasmarhateleptől, a ragadós száj- és körömfájás hírére egyből szigorú óvintézkedéseket vezettek be Kelemér határában is, ahol ilyenkor már a húsvéti bárányok kiszállítására készülődnek. – Kötelező volt a kerékfertőtlenítés, a kéz- és lábfertőtlenítés, de az autókkal így sem állhattak be a kollégák a birtok területére – számolt be lapunknak a tulajdonos, Balogh-Nagy Erzsébet. Országszerte állattartók tízezrei aggódhattak állatok százezreiért, de különösen a juh- és kecsketartók figyelték lélegzet-visszafojtva a járványról szóló híreket.

A húsvét előtti hetekben milliárdos értékben exportálnak élő bárányokat Olaszországba, ám a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) március elején megtiltotta az élő szarvasmarha, juh, kecske, sertés és egyéb párosujjú patás állat Magyarország területéről való külföldre szállítását. A tilalmat – Győr-Moson-Sopron megye kivételével – március 18-án oldotta fel, de a járványügyi helyzet függvényében ez bármikor változhat.

• Mekkora kár keletkezett?
• Korlátozhatják-e az uniós országok a magyar hús bevitelét?
• Mi lesz, ha nem sikerült véglegesen megállítani a fertőzést?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap március 27-ig kapható 2025/12. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!