Rejtjelezett náci kódok árasztják el a közösségi médiát
Fotó: Unsplash

Ana Zibelnik és Jakob Ganslmeier ismert művészpáros Hágában, Hollandiában él. Politikai témájú fotó- és videómunkákat állítanak ki, gyakran azt vizsgálva, hogyan radikalizálódnak a fiatalok. Kutatásuk részeként elmerültek a szélsőjobboldali online közösségekben világszerte – és egyre több új szimbólumra bukkantak, amelyek első pillantásra ártatlannak tűntek.

A német Die Zeit számolt be Zibelnik és Ganslmeier megfigyeléseiről, akik az elmúlt nyolc évben szakértőkké váltak a gyűlölet szimbolikus nyelvezetében. De még mielőtt mi is követnénk őket, érdemes emlékeztetni a Netflixen futó Kamaszok című minisorozatra, amelynek láttán szülők tízezrei döbbenhettek rá arra, mennyire keveset tudnak gyermekeik rejtjeles nyelvezetéről. Ami a felnőtteknek szubkultúra, az nekik a mindennapok kifejezésvilága. Így van ez egyes náci szimbólumokkal is, kiegészítve azzal, hogy nem csak a tinédzserek mozognak otthonosan ezen jelek között.

Ezt a bizonyos szimbólumrendszert kutyasípnak is hívják a kutatók. A valódi kutyasípok lényege, hogy az ember számára nem hallható frekvencián bocsátanak ki hangot. A szélsőjobboldali és extrémista csoportok esetében arról van szó, hogy az ilyen szerveződések a köreikben elterjedt közmegegyezéses jeleket gyakran olyan üzenetek közvetítésére használják, amelyek egyébként bűncselekménynek minősülhetnének. Zibelnik és Ganslmeier elhatározta, hogy kifejezetten szélsőjobboldali szimbólumokat – emojikat, rövidítéseket, hashtageket – követnek nyomon a német nyelvű TikTok-fiókokban. Mindössze három nap alatt több mint 1800 olyan fiókot azonosítottak, amelyek ezekkel az eszközökkel népszerűsítettek szélsőséges tartalmat.

• Mik ezek a náci emojik?
• Miért nehéz számon kérni a kódok használóit?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!