
Tizenöt évnyi Orbán-rendszert elemez a Policy Solutions – szokás szerint – kiváló és érdekfeszítő kutatása. Az adatok is megmutatják, hogy a változás lehetősége, a nagyszabású közérzetváltozás jelenvaló valóság. Ennyiből ez már önmagában politikai változás, de olyan, mely további változásokhoz vezethet.
Az újdonság nem is annyira az elégedetlenség, hiszen a hazai panaszkultúra igazán szépen fejlett, viszont az elégedetlenség mértéke, kiterjedtsége, mélysége és tartóssága nagyon is új fejlemény az Orbán-rendszerben. Az érett Orbán-rendszert évek óta felváltotta az orbáni pangás periódusa. Amikor utoljára ennyire elhúzódó volt a társadalmi elégedetlenség, a dolgok rossz irányba tartásának észlelése, akkor a folyamatok drámai politikai változásba torkollottak: ez volt 2010 előtörténete.
Az orbáni út önértelmezése 1998-ban, de egy ideig még 2010-et követően is arról szólt, hogy valójában az 1989–1990-es rendszerváltás beteljesítése a cél. Tulajdonképpen még érvelni is lehetett a „megalvadt kádári struktúrák” felszámolása mellett. Az igazán nagyralátó értelmezések e tárgyban a 2023-ban elhunyt Tellér Gyulától származnak – kiáltó a képességbeli különbség Lánczi Andrással összevetve, különösen egy közösen adott, tíz évvel ezelőtti interjújuk alapján –, aki megalkotta műveiben az Orbán-rendszer szellemi tervrajzát. Egyre nyilvánvalóbbá vált azonban a 2010-es évek közepétől fogva, hogy a rendszer maga sem tudja és nem is akarja már definiálni önmagát a két évtizeddel korábbi fogalmak szerint.
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap június 5-ig kapható 2025/22. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!