A Kárpátokban óránként öt futballpályányi erdő tűnik el
Tarvágás a romániai Kárpátokban (Fotó: European Wilderness Society)

Míg Európa kifelé szimpatikus arcot mutat, azt látjuk, hogy az unió területén olyan ikonikus élőhelyrendszerek mennek tönkre, mint a Kárpátok – erről is beszélt lapunknak adott interjújában a Greenpeace biodiverzitáskampány-felelőse. Rodics Katalin elmondása szerint műholdfelvételekkel vizsgálták meg a területet és az eredményeik megdöbbentőek voltak: mindenütt, vagyis a védett területeken is – beleértve az európai uniós védettséget élvező Natura 2000-területeket – folyik a fakitermelés. A teljes Kárpátok erdő borította területének mindössze három százaléka tekinthető háborítatlannak, és nincs bennük a természet működését megzavaró emberi beavatkozás. 

A szakember beszélt Magyarországról is, ahol – mint mondta – az összes védett erdőben profitorientált erdészeti cégek dolgoznak, „akiknek akkor lesz nagy a bevételük, ha minél több fát vágnak ki”. A tarvágások helyén telepített vagy természetes módon újuló erdőt pedig egykorú faegyedek fogják alkotni, amelyek egyszerre fognak majd összeomlani. Márpedig az erdő különböző korú fák, különböző fafajok, cserjék alkotta életközösség. A telepített nyarasok, akácosok nem ilyenek – mondta.

• Miért vált most égetővé a kárpátokbeli erdőirtás problémája?
• Mit tenne a szervezet az erdők védelmében?

• A Greenpeace megszüntetné a faipart úgy, ahogy van?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!