Saját, öreg Bogarával járt, fizetését eljótékonykodta a gerillából lett államfő
José Mujica (elöl) Lula da Silva brazil elnökkel legendás VW Bogarában, 2023. január 25-én, Montevideóban (Fotó: AFP via Europress/Brazilian Presidency/Ricardo Stuckert)

A május közepén elhunyt José Mujica, becenevén Pepe, szélsőbaloldali, bankrablásokban részt vevő gerillából lett Uruguay államfője. Regényes élete és progresszív szociális intézkedései miatt is emlékezni fog rá a világ.

Az uruguayi Emo Mannise 16 éves volt, amikor 1969-ben egy tavaszi napon kopogtak montevideói lakásuk ajtaján. A fiú ajtót nyitott, és egy fegyveressel találta szembe magát. A férfi rászólt: „Fordulj meg, tartsd a szád és emeld fel a kezed!” Mannise azonnal felismerte a betolakodót: a Tupamaro gerillaszervezet egyik legismertebb tagja volt az, José Mujica. A gerilla társaival benyomult a lakásba, amely Mannise mostohaapjáé, a hírhedt bíróé, José Pedro Púrpuráé volt. Magukhoz vették a bíró iratait és tekintélyes fegyvergyűjteményét, majd távoztak. Elvittek egy írógépet is, amelyen Emo Mannise a házi feladatait írta. A fiú elpanaszolta rokonainak, mennyire fog hiányozni neki a gép. Másnap csörgött a telefon: „Mi vagyunk azok, akik tegnap nálatok jártak” – szólt bele egy hang, amely közölte, hogy a fiú megtalálja az írógépet a szomszéd társasház előcsarnokában. A készülék ott is volt.

A csodálatos történet a Guardian tizenegy évvel ezelőtti riportjában olvasható, amely Uruguay akkori elnökét, az országot 2010 és 2015 között vezető José Mujicát mutatja be.

A 89 éves korában elhunyt egykori elnök középosztálybeli családba született, ám hamar megérintette az 1960-as években, Fidel Castro kubai hatalomátvétele után egész Dél-Amerikán végigsöprő baloldali ébredés szele. A Brazília és Argentína közé ékelődött parányi – alig több mint hárommillió lakosú – Uruguay polgárainak jó része ugyanolyan nyomorban élt, mint a kontinens legtöbb lakója. Kizsákmányolás, törvénytelenségek, elnyomás – kiváló táptalaja a lázadásnak.

• Hogyan radikalizálódott a gerillaszervezet?
• Miért emlegették a „világ legszegényebb elnökeként”?
• Hogy próbálta megoldani a drogkereskedelem problémáját?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!