
Pali bácsi Békéscsaba melletti tanyájának ámbitusán ücsörög és búsong. Kancsójában bor, szájában pipa, homlokán gondok szőtte redők, asztalán kockás füzet. Nem jön ki a matek. Magot kéne venni a tyúkoknak, új kötényt az asszonykának, de a nyugdíjka semmire nem elég. Sercint egyet a pipa mellől, kortyol a borból, és megvilágosodik: Nincs mese, el kell adni valamit a vagyonkából – mondja a füzetnek –, mondjuk, a szombathelyi Savaria Nagyszállót, azt úgysem használjuk! És az megérhet akár egymilliárdot is! – kiáltja, majd élemedett kora ellenére olyan sebesen szalad az ingatlanoshoz, hogy a pulikutya irigykedve nézi.
A Békéscsabától alig 424 kilométerre lévő Szombathely polgárságának ólomkristály poharában van még ugyan bor, de a pipájában csak a remény parazsa pislákol. Homlokán nyűgök rajzolta ráncok, asztalán tablet, abba hajolva nézi a hirdetést, ami néhány hete jelent meg: Szombathely, belváros, eladó szálloda, hotel, panzió. Alapterület 5000 négyzetméter, ár 939 millió forint. „A kor remekműve, impozáns méreteivel, világvárosias pompájával. 1982 óta műemlék jellegű épület A Savaria Szálló – egykori Kovács Szálló –, háromemeletes tömbje majd 100 szobájával, egyedülálló báltermeivel kivételes épület Szombathely szívében”.
A helyiek Savaria Nagyszállóhoz fűződő viszonyát legjobban talán a nosztalgia és az értetlenség szavak írják le. A Fő tértől 350 méterre álló épületben volt, aki az esernyőjét veszítette el, más a szüzességét, de történt itt kettős öngyilkosság, még többször hangos mulatozás is. A guanótól ékes, hulló cserepű, körbekordonozott épület koszos ablakaira a járókelők itt-ott foltokat töröltek, ezeken bekukucskálva még mindig látszik valami a hotel egykori pompájából. Abban mindenki egyetért, hogy valamit kezdeni kellene vele, hiszen Szombathely történelmének szerves része. A fiatalokat nem érdemes kérdezni, a Savaria olyan régen zárt be, hogy még nem is éltek, az öregek meg összevitatkoznak a dátumon. Ami nem egyértelmű. A nagyszálló 2005. március 1-jétől nem fogad vendégeket, de a rendezvényterem és az étterem egy ideig még működött ezután is.

• Ki az a Pali bácsi és kié valójában a hotel?
• Az önkormányzat tudna-e valamit kezdeni a helyzettel?
• Milyen állapotban van az épület és mit lehet belőle kihozni?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap február 13-ig kapható 2025/6. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!