Sofi Oksanen: A putyini rezsim megkezdte Sztálin rehabilitációját is
Sofi Oksanen (Fotó: Beliczay László)

Sofi Oksanen nagyapja éveket töltött az erdőben. Földműveléssel foglalkozott, tehát ez nem lenne olyan különös, csakhogy esténként sem tért vissza ekkoriban a családjához. Ahhoz az észt ellenállási mozgalomhoz csatlakozott ugyanis, amelynek tagjai a szovjet megszállókkal harcoltak. Időről időre felbukkant, de végleg csak akkor tért haza, amikor Sztálin 1953-as halálát követően a mozgalom tagjai amnesztiában részesültek. Nagymamája nővérének eközben még kegyetlenebb sors jutott. Az írónő erről már friss, Ugyanaz a folyó című esszékötetében számol be. Rögtön azzal nyitva a könyvet: rokona nem némának született. Miután viszont Észtország szovjet megszállása idején elhurcolták egy egész éjszakán át tartó kihallgatásra, többet már nem szólalt meg. Pontosabban mégis: egész életében már csak annyit tudott mondani: „jah, ära!” (igen, ne!).

„A Kreml épp ezt akarja”

A finn–észt írónő tehát családilag is megtapasztalhatta azt, amit most a putyini berendezkedéssel visszatérőben lát. Csak a Homo sovieticus után már a Homo putinicus megalkotására tett kísérletet fedezi fel, de – ahogy könyvének címe is mutatja – a módszereket egész hasonlónak érzékeli. Nem véletlen a Sztálin tehenei című regény írója szerint az sem, hogy a mostani rendszerben megkezdődött az egykori kommunista diktátor rehabilitálása is. Aminek több oka van – mondja érdeklődésünkre az Őszi Margó Irodalmi Fesztivál alkalmából Budapestre érkezett írónő. Úgy látja, a szovjet ártatlanság hangoztatásával a múltbéli bűnöket is igazolni lehet. A világháborús győzelem kiemelésével győztesekként és hódítókként beszélve a felmenőkről, nem pedig elnyomókról, háborús erőszakolókról. Az írónő az ártatlanság nemzeti mítosza mellett legalább olyan fontosnak tartja, hogy ha rehabilitálják Sztálint, azzal ma is elfogadhatónak mondják az egykori tömeggyilkos által használt eszközöket: a tisztogatást, tömegek üldözését és a területi hódítást. – Amikor elfogadod Sztálint, azzal egyben elfogadod a teljes csomagot. A Kreml épp ezt akarja – szögezi le.

• Miért fontos a putyini rendszernek a nők elhallgattatása?
• Hogyan jelentek meg az orosz rezsim trolljai Finnországban és Észtországban?
• Korszakhatárként tekinthetünk az elmúlt évekre?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap november 14-ig kapható 2024/45. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!