Az elnökválasztási kampányban Joe Biden még azzal fenyegetőzött, hogy páriaállammá teszi Szaúd-Arábiát. Az amerikai elnök azonban ma már más hangot üt meg Rijáddal kapcsolatban. A közelgő félidős választások előtt elszabaduló üzemanyagárak letörését, Oroszország elszigetelését és Kína feltartóztatását fontosabbnak tartja az emberi jogoknál. Győzött a reálpolitika és az amerikai érdek. Joe Biden Szaúd-Arábiába készül.
Látványosan megromlottak az amerikai–szaúdi kapcsolatok. A moralizáló kedvében lévő Joe Biden Dzsamál Hasogdzsi újságíró brutális meggyilkolása után emelt szót amiatt, hogy a háromnegyed évszázada Washington közel-keleti stratégiai szövetségeseként ismert Szaúd-Arábiában finoman szólva sérülnek az emberi jogok. A kampányában a demokrácia zászlaját felemelő Biden az amerikai titkosszolgálatok jelentésére hivatkozva aztán már elnökként alig leplezetten Mohamed trónörököst vádolta meg a The Washington Postban is rendszeresen publikáló, a herceget és a királyságot nyíltan bíráló újságíró meggyilkoltatásával.
A szaúdi vezetés erős embere erre annyira megharagudott, hogy ez már a két ország viszonyára is hatással volt. Olyannyira, hogy a háromnegyed évszázados, olajat a védelemért elvre alapuló stratégiai szövetség is veszélybe került. Rijád egyre inkább a saját útját kezdte járni, több esetben figyelmen kívül hagyva az amerikai érdekeket is.
• Mit tett Mohamed herceg korábban, amikor az amerikai elnök hívta?
• Mi lenne Washington célja?
• Milyen garanciákat vár eközben a Fehér Ház a nukleáris energia békés célú felhasználása terén?
A teljes cikket a Magyar Hang június 24-én megjelent, 2022/26. számában olvashatja el. Vegye meg nyomtatott kiadásunkat, vagy olvassa el a cikket a Magyar Hang Plusz felületén online!
Olvassa el a teljes cikket online, Magyar Hang Plusz előfizetéssel! Egy hónap csak 1690 forint!
ElőfizetekMár előfizettem, belépek Beléptem, elolvasom a cikket!