Szerb egyetemisták: Áldozat nélkül nincs változás
Demonstrálók a szabadkai Népszínház előtt 2025. május 17-én (Fotó: Magyar Hang/Majláth Ronald)

Hiába fenyegetőzik a hatalom, a szerb diákok továbbra is kitartanak: amellett, hogy blokád alá vonták az egyetemeket, hatalmas, hónapok óta tartó tüntetéssorozattal tiltakoznak a korrupció ellen. Szabadkára, a diáktüntetések legutóbbi állomására utaztunk, hogy megtudjuk, mi a szerb diákság és civil társadalom kitartó aktivitásának titka, ami az egész térség számára példamutató lehetne.

Inkább veszítünk egy évet, mint évtizedeket az életünkből – mondja Biljana, akiben semmi kétség nincs afelől, hogy a szerbiai egyetemisták még hosszú ideig ki fognak tartani. Szabadkán, a Népszínház előtt állunk, ahová hamarosan megérkeznek a ország más részeiről ide tartó kerékpárosok, hogy csatlakozzanak a tüntetőkhöz.

Május 17-én Szabadka volt a szerbiai diáktüntetések következő állomása, ahova az ország minden részéről özönlöttek az egyetemisták. Pedig a kormány számos alkalommal fenyegetőzött már, hogy ha nem vetnek véget a diákok a demonstrációknak és az egyetemek blokádjának, elveszítik az egész tanévet, amit aztán újra kell járniuk. Biljana azt mondja, hogy őket ez már régen nem érdekli. Az újvidéki pályaudvar előtetőjének leszakadása – ami 16 halálos áldozatot követelt – után a felelősök börtönbe zárása számára fontosabb lenne. Hiszen egy korrupt rendszerben még diplomával sem jut előbbre az ember. Az egyetemista lány szerint a szüleik sorsa éppen erről árulkodik: a Milosevic-rendszerben nem vesztettek egy évet sem az egyetemen, de végül egy egész generáció veszett el, mert ők a kilencvenes években nem voltak kellően kitartóak.

Vucic „tanulni akaró egyetemistáit” kerestük, de inkább focidrukkereket találtunk

Vucic „tanulni akaró egyetemistáit” kerestük, de inkább focidrukkereket találtunk

A szerb elnök által szervezett, hatalmasra tervezett tüntetésen jártunk Belgrádban, ahol meglepő dolgokba botlottunk.

Fakul a remény?

A Korzón – az egykori Kossuth Lajos utcán – időközben fel-feltűnnek magyar nyelvű transzparensek is. Az egyiken éppen Kossuthot idézik: „Nincs vagy nem volt olyan despota, ki a szabad sajtót véteknek ne kiáltotta, s önkényének egész tehetségével elnyomni ne törekedett volna.” A tömegben találkozunk Németh Ernővel, a Szabadkai Rádió magyar nyelvű adásának valamikori főszerkesztőjével, aki úgy látja, hogy fél évvel a tüntetések kezdete után a hatalom továbbra is kitart, ezért nem meglepő, hogy az egyetemistákban fakul a remény annak kapcsán, hogy el tudnak érni valamit. Egykori kollégánk arra számított, hogy a téren mozogni sem lehet majd, ehhez képest több üres hely is van. Igaz, a szabadkai tüntetést több helyen szervezték a városban. A Raichle Ferenc parkban például transzparenskiállítást rendeztek a diákok, de Prozivkán is volt egy külön rendezvény. A városközpontot pedig ez idő alatt ellepték a traktorok – a gazdák így fejezik ki támogatásukat a diákság mellett. A hangulatból ítélve persze nincs sok jele a fáradtságnak, sőt a transzparensek további ellenállásra bátorítanak: Ma egyetemista, holnap hős! – hirdeti a tábla, melyet egy lány hordoz a tömegben.

• Hogyan is néz ki az egyetemek blokádja Szerbiában?
• Miért válhattak ilyen tömegessé a szerbiai tüntetések?
• Meddig tarthatnak még ki az egyetemisták és az oktatók?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap május 29-ig kapható 2025/21. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!