Szimler Bálint: A rendszer ellenére születnek meg ezek a filmek
Szimler Bálint filmrendező (Fotó: Magyar Hang/Beliczay László)

Mintha semmi sem változott volna a magyar oktatás elmúlt negyven évében, ezt a képet erősíti az új magyar dráma, a Fekete pont. Szimler Bálint rendező a Magyar Hangnak adott interjújában azt fejtette ki, hogy a dolgok a mélyben maradtak ugyanolyanok. – A tekintélyelvű, frontális oktatás, az irreális mennyiségű tananyag jelen van, a párbeszéd, az önkifejezésre való nevelés, az identitásfejlesztés és a szociális kapcsolatok gyakorlása hiányzik. Mintákat öröklünk, és amíg nincs rendszerszintű szemléletváltás, addig a minták sem fognak változni, legfeljebb az elit iskolákban – mondta.

A rendező kitért arra is a filmtől eltérve, hogy ennek a rendszernek talán a legnagyobb és legérdekesebb kérdése, hogy az alakítói tényleg elhiszik-e, amit mondanak. Vajon úgy fekszenek le aludni, hogy tényleg elhisznek bármit abból, amit aznap mondtak? Vagy annyira gerinctelenek, hogy annak ellenére, tudják, mekkora hülyeség és hazugság, mégis elmondják? Nagyon érdekesnek nevezte ezt a típusú pszichózist. 

• Érkeztek dühös visszajelzések a filmje után az érintettektől?
• Mi az, amit állandó problémaként azonosítottak az oktatásban az elmúlt évtizedekben?
• Miért mondja, hogy szamizdat filmeknek kellene neveznünk a mai független produkciókat?
• Ki a felelős a filmfinanszírozási rendszer mostani állapotáért?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!