A termékenység csökken, a kutyák viszont egyre népszerűbbek a nyugati világban
Kubinyi Enikő (Forrás: Kubinyi Enikő)

A nyugati világban csökken a termékenység, a kutyák viszont egyre népszerűbbek. A két jelenséget sokan összekapcsolják, mondván, a kutyák miatt esik a nők szülési kedve. Szpojler: ez butaság. Ám a kettő Kubinyi Enikő egyetemi tanár, az ELTE Etológia Tanszék vezetőjének új (és a világ egyik vezető pszichológiai folyóiratában közölt) elmélete szerint is összefügg egymással, de csak áttételesen.

– Ön szerint a kutyatartás okozza a csökkenő születésszámot?
– Erről szó sincs, nincs ok-okozati viszony a két jelenség között. Ahogy lenni szokott az efféle korrelációk hátterében, úgy gondolom, hogy egy harmadik jelenség, konkrétan a hagyományos emberi hálózatok felbomlása okozza mindkettőt. Ennek hatása egyértelmű: a nyugati társadalmakban látványosan esik a születendő gyerekek száma, miközben a kutyák népszerűsége töretlenül emelkedik. A két folyamatot sokan összekapcsolják, már Ferenc pápa is kifejtette, hogy szerinte „önzés”, hogy a gyermektelen párok kutyát tartanak gyerek helyett.

– Melyek ezek a társas hálózatok, amelyek felbomlottak?
– A modern ember teljes társas környezete átalakult: megváltoztak a kapcsolataink, a tipikus családszerkezet, másképpen szocializálódunk. A népességrobbanás, az urbanizáció, az ipari és technológiai forradalom mind a hagyományos közösségek szerepét gyengíti. A születésszám csökkenése csak ráerősít a korábbi nagycsaládokban létezett rokoni háló felbomlásához, és ez olyan űrt hagyott maga után, amit másfajta közösségeknek eddig nem sikerült betölteniük. Hiába társas faj az ember, és az egész evolúciója során a sok más ember alkotta szociális környezethez alkalmazkodott, a modern életmód nem kedvez ennek a környezetnek. Míg régen a kisgyerekek gondozása családi, közösségi együttműködésen alapult – segítettek a nagymamák, nagynénik, sőt a szomszédok is –, addig mára a kisgyermekes szülők egyedül maradtak. Ezért érzik sokan, hogy hatalmas megterhelést jelentene számukra a gyermekvállalás, és ezért mondanak le róla.

• Gyakran hallani, hogy „a kutyák szőrös gyerekek”. Mennyire helytálló ez az összehasonlítás?
• A gyakorlatban előfordul, hogy a kutya befolyásolja a családalapítási esélyeket?
• Az utóbbi időben egyre népszerűbbé válnak a rövid orrú, kis termetű fajták, amelyek sokakat a kisbabákra emlékeztetnek. Ez a kutyák gyermeki státuszának következménye, vagy inkább csak divatjelenség?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!