Ilyen tömeget nyáron, kánikulák idején lehet itt látni – akkor is inkább csak hétvégén. A bejáratnál hosszú sorok kígyóztak január 4-én: az egyikben azok várakoztak, akik fürödni készültek, a másikban a nézők. Az utóbbiak voltak többen. Parkolót is szinte lehetetlen volt találni a Tiszafüredi Szabadvízi Strand előtt. Ideális januári strandidő volt: ragyogó napsütés, fagypont fölötti hőmérséklet. A holtág egyfokos vizén ötcentis jég feszült. Csak az a fránya szél ne fújt volna! A szervezők szerint nem a hideg levegő és jeges víz a téli fürdőzők legnagyobb ellensége, hanem a szél, ami a habokból kilépők testét villámgyorsan képes veszélyes mértékben lehűteni.
Amikor eldöntöttem, hogy tudósítok a jeges fürdőről, először úgy gondoltam, csak a partról figyelem az eseményeket. Október végén már volt egy kellemetlen találkozásom a Tisza-tó hideg vizével, és nem szívesen éltem volna át újra. Igaz, az a mártózás inkább volt véletlen baleset, semmint tudatos döntés. Az elmúlt húsz évben számtalanszor karóztam le csónakomat vagy hajómat a Tisza-tó vizén, de most először sikerült alaposan elszúrnom. Azt már megfigyeltem, hogy az igazi horgászok soha nem a nyári nagy melegek idején szoktak belebucskázni a vízbe, inkább olyankor, amikor kora tavaszi, késő őszi hajnalokon sűrű, hideg köd üli meg a tájat. Én sem tettem másképp. A víz 9 fokos volt, a levegő 5-6 lehetett, és dermesztő köd szitált, amikor a hajó oldalfalán egyensúlyozva megpróbáltam leszúrni a kikötésre szolgáló fémkarót. Teljes súlyommal ránehézkedtem, az megingott, dőlni kezdett, én pedig botcsinálta rúdugróként csimpaszkodtam rajta, míg össze nem csaptak fejem fölött a hullámok. Külön kihívást jelent az ilyen őszi baleseteknél, hogy az emberen három-négy réteg ruha van, ami másodpercek alatt megszívja magát vízzel, és elnehezedik. Nem vagyok benne biztos, hogy baráti segítség nélkül vissza tudtam volna mászni a hajóba. Szóval ez az élmény dolgozott bennem, amikor úgy döntöttem, kellő távolságtartással szemlélem majd az eseményeket.
Az indulás előtti utolsó percekben aztán meggondoltam magam. Hogy írjak élménybeszámolót valódi élmények nélkül?
• Milyen érzés belemenni a jéghidegbe vízbe?
• Mire érdemes nagyon figyelni előtte?
• Mi lett munkatársunkkal?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap január 16-ig kapható 2025/2 számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!