Csúcstechnológiát használnak a tömegoszlatáshoz
Hangágyúra emlékeztető eszközzel felszerelt rendőrségi terepjáró Belgrádban 2025 március 15-én (Fotó: AFP vias Europress/Stringer)

Egyre fejlettebb és erősebb tömegoszlató eszközök állnak világszerte a rendfenntartók rendelkezésére – köztük olyanok is, amelyek maradandó sérüléseket okozhatnak.

A tömegoszlató eszközök azért kerültek újra reflektorfénybe hazánkban is, mert nemrégiben Szerbiában nagy valószínűséggel hangágyút vetettek be a demonstrálók ellen. Bár nem bizonyítható, hogy ez közvetlen kormányutasításra történt, az ismert volt, hogy a szerb rendőrség rendelkezik ilyen eszközzel. A hangágyú (Long Range Acoustic Device – LRAD) egy nem halálosnak minősített fegyver, amely irányított hanghullámokat lő ki. A kibocsátott hang olyan intenzív, hogy a célpontok reflexszerűen menekülni kezdenek. Aki a közelébe kerül, annak nemcsak a hallását, hanem az idegrendszerét is megterheli. A hangágyúk alkalmazása nemzetközi viták kereszttüzében áll. Bár globális tilalomról egyelőre nincs szó, több országban csak szigorú feltételek mellett engedélyezett a használatuk.

• Miért lehet veszélyes a hangágyú, még akkor is, ha többnyire csak pánikot vált ki?
• Hogyan kezdődött az LRAD-technológia fejlesztése, és hol vetették be tüntetőkkel szemben?
• Mit használhat tömegoszlatásra a magyar rendőrség, és mit keverhetnek a vízágyúk vízkészletébe?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap április 3-ig kapható 2025/13. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!