Kíváncsi vagyok, hogy az Európa Kulturális Fővárosa büszke címet egy éven át viselő Veszprém–Balaton régióban akad-e egyetlen rendezvény, tanácskozás vagy kultúrprogram idén, amely arról szólna, hogyan teszi tönkre az emberi elvetemültség itt és most, a szemünk láttára ezt a kulturális fővárost, a szépséges balatoni tájat, élővilágával együtt.
„Valamit építeni kell” – hangzott el legutóbb az örvényesi polgármester szájából a rombolás csatakiáltása. Igaza van Konfuciusnak: a jó kormányzás a nevek rendbetételével kezdődik. Építeni, ez ugyanis a dolgok éppé tételén fáradozó emberi igyekezet neve. Azt nem építésnek, éppen ellenkezőleg, rombolásnak hívják, amikor valaki üzleti számításból, tudatlanságból vagy felelőtlenségből felszámolni készül nyolcvanezer négyzetméternyi természetet a tópart egyik utolsó épen megmaradt szakaszán, a Tihanyi-félsziget tőszomszédságában. Majdnem érintetlen vízparti területről van szó, amely lénytársaink sokaságának szolgál otthonául. Kevés ilyen akad ma már a tó körül. A tervezők négyszáz vendég befogadására alkalmas szállodát, mélygarázst, jachtkikötőt, wellnessközpontot, üdülőket szánnak a rétek és nádasok helyére, feldúlva a táj békéjét, elcsúfítva harmóniáját.
• Hogy semmisítik meg a Balaton idegenforgalmi vonzerejét?
• A brutális természetrombolás valóban az ország törvényeinek megfelelően történik?
• A Veszprém–Balaton régió valóban Európa kulturális fővárosa, vagy egy önmagát gyarmatosító provincia része?
A teljes cikket a Magyar Hang hetilap május 19-én megjelent, 2023/20. számában találja. Vegye meg nyomtatott kiadásunkat, vagy olvassa el a cikket a Magyar Hang Plusz felületén online!
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!