Megtudtuk, mennyien jelentkeztek az újdörögdi tragédiával végződő képzésre
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter (Forrás: Szalay-Bobrovniczky Kristóf/Facebook)

Noha két hónap telt el az újdörögdi katonai gyakorlótéren történt baleset óta, máig nem tudni, miért robbant fel a kézigránát a kormánytisztviselő kezében. Nem érkezett válasz a Honvédelmi Minisztériumtól az ügyben az előző héten küldött kérdéseinkre sem. Így továbbra sem tudni, újraindultak-e a Magyar Honvédségnél a kézigránáttal végzett tevékenységek, amelyeket a baleset következtében függesztettek fel. Kiderült viszont, hány kormánytisztviselő teljesítette az adaptív védelem elnevezésű képzést.

A lehető legmagasabb szintről érkezett kiképzendő újonc az Adaptív védelem elnevezésű (röviden: adved) programot az elsők között teljesítő kormánytisztviselők közé: Panyi Miklós a Honvédelmi Minisztérium államtitkáraként vett részt a kurzuson. 2024 márciusában a Csobánkai Harcászati Gyakorlótéren saját példájával igyekezett kedvet csinálni a programhoz, amely a közigazgatásban dolgozókat igyekezett közelebb vinni a honvédelemhez. Az MTI szerint azért vett részt a kiképzésen, mert már ahhoz a generációhoz tartozik, amelyiknek nem volt kötelező a sorkatonai szolgálat, így alapvető honvédelmi képességekre, ismeretekre, készségekre sem tudott szert tenni.

Nem egészen egy évvel később, 2025. március 21-én történt súlyos baleset: éles kézigránáttal végrehajtott dobógyakorlat során felrobbant a gránát a feladatot végrehajtó kormánytisztviselő kezében a Veszprém megyei újdörögdi gyakorlótéren. A fiatal nő mindkét kezét elvesztette, egyik oldalán a csuklóját, a másikon az alkarját roncsolta szét a robbanószer. A Honvédkórházban hajtottak végre rajta életmentő műtétet. A robbanásban a kiképző katona is lágyrészi sérüléseket és csonttörést szenvedett. Az ügyben büntetőeljárás indult, ám a Központi Nyomozó Főügyészség újbóli érdeklődésünkre csak annyit közölt, hogy az eljárás folyamatban van. A kiképzés során megsérült fiatal nő is az Adaptív védelem elnevezésű programot teljesítette. A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség programját a közigazgatásban dolgozók számára szervezték meg, hogy az önkéntes jelentkezők honvédelmi alapismereteket sajátítsanak el, ezáltal a jövőben magasabb szinten tudjanak együttműködni a katonákkal. A programot az orosz–ukrán háború kirobbanása után hirdették meg, de még jóval azelőtt, hogy állítólagos magyar kémeket fogtak az ukrán hatóságok Kárpátalján.

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!