A helyszínen néztük meg, hogyan irányítják az ukránok a mumusként emlegetett bombázódrónt
Boroda bevetésen (Forrás: Hermés Pichon)

Madárkák, mumusok, FPV-k, kamikazék. Ezek mind a 2022-es orosz invázió után szédítő sebességgel beindult drónfejlődés során kifejlesztett típusok becenevei a katonai szlengben. A helyszínen tekintettük meg a legújabb típusú, az ellenség által csak „mumus”- ként emlegetett bombázódrónt azokkal, akik nap mint nap harcolnak vele – egy nappaliból.

Az idő tiszta, a hőmérséklet napközben a mínusz tíz, éjszaka a mínusz húsz fokot súrolja, a kék égen szikrázó napsütés elvakítja a terepjáró sofőrjét a jégpáncéllá fagyott, havas úton. Jellegtelen, egyszintes házakból álló utcába kanyarodva csak kevesen sejtenék, hogy az egyik épület behúzott függönyei mögött: harcolnak. Pedig itt, a Zaporizzsjai terület egyik városkájában, pár tucat kilométerre a fronttól a függönyök mögött a 128-as önálló hegyi rohamdandár fiai dolgoznak. Egyik kezükben kávé vagy tea, a másikban kontroller, karnyújtásnyi távolságon belül aprósütemény. A fal mellett feltornyozva különböző, felismerhetetlen elektromos készülékek, antennák sorakoznak. Az asztalon számítógép, az elsötétített helyiségben a monitorok megvilágítják az arcokat. Nem látszik, de pár órája ebből a szobából vertek tönkre egy készülődő orosz támadást. Míg bajtársaik zöme a lövészárokban kuporog a kemény mínuszokban, és próbál életben maradni, ennek az egységnek ilyen problémákkal nem kell szembenéznie: kényelmes körletükből irányítanak bombázó típusú drónokat.

– De dolgozhatnék Párizsból is vagy akár New-Yorkból – mondja Boroda, aki katonai becenevét hatalmas szakálláról kapta, amelynek fenntartása és ápolása igen nehéz lenne a lövészárokban. A legújabb, Boroda által is irányított, és az oroszok által csak baba jagának („mumus”) hívott ukrán dróntípus a következő lépcsőfokot jelenti a hadviselésben: az átalakított, egykori mezőgazdasági drónok most magok és permetezőszer helyett tankaknákat és szögesdrótot telepítenek éjszaka az ellenség számára kulcsfontosságú útvonalakra, illetve 3D-nyomtatású karjaikból bombákat ejtenek az ellenség bunkereire.

• Hogyan működik a mumus és miért kapta ezt a becenevet?
• Hány emberre van hozzá valójában szükség?
• Leáldozhat-e a drónoknak?

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!