Miközben a csapból is az folyik, hogy tudatosabban kellene bánnunk az ország vízkészletével, valójában fogalmunk sincs arról, mennyi vizet használunk. Ennek az az oka, hogy az illegális vízkivételek mennyiségéről csak tétova becsléseink vannak. Az országban több mint egymillió illegális kút működhet, amelyek azon túl, hogy ellenőrizhetetlenné teszik a vízhasználatot, a készletek elszennyezésével fenyegetnek.
Ma senki nincs, aki csak jó becsléssel is rendelkezne arról, hogy mennyi az engedély nélküli kutak száma Magyarországon, így pedig arról sem lehetnek pontos adataink, mekkora mértéket ölt az illegális vízkivétel az országban. Ennek jelentős része ugyanis ezeken a kutakon történik – tudtuk meg az Országos Vízügyi Főigazgatóságtól. A Magyar Mérnöki Kamara által készített „Tervezési segédlet a víztermelő kutak vízjogi fennmaradási engedélyezéséhez (2017)” című kiadvány több százezer illegális kutat említ, de a számuk ennek a többszöröse, akár 1 milliónál is több lehet. Az információhiány fő oka az, hogy az illegális kutak döntő többsége magánterületen található, ezért ezek ellenőrzése olyan jogköröket kíván meg, amelyekkel a vízügyi igazgatóságok nem rendelkeznek. A vízkivételek helyszíni ellenőrzése a Katasztrófavédelmi Igazgatóságok keretében működő vízügyi hatóságok feladata. Az ellenőrzések állampolgári bejelentésre is történhetnek.
• Az ország melyik régiójában legnagyobb az illegális vízkivétel aránya?
• Mit kellene tennünk a tudatos vízhasznlat érdekében?
• Milyen szankciókra számíthatnak a törvényszegők?
Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!
Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!