Menü


Így áll jelenleg a nagy amerikai kultúrharc, amely megihleti Orbánt is

Így áll jelenleg a nagy amerikai kultúrharc, amely megihleti Orbánt is
Karla Sofía Gascón az Emilia Pérez című filmben

A hét végén kiderül végre, Hollywood mostanra hova jutott: antipíszí woke-izmus, woke-ot felülíró polkorrektség? Nem az olvasóban van a hiba, ha nem érti. Mostanában egyre nehezebb eligazodni a modern világ útvesztőiben. De a tengerentúlon, ahol a progresszívek egyik legfőbb kritikusa, Elon Musk is olyan neveket aggat a gyerekeire, mint X Æ A-Xii vagy Techno Mechanicus, nem csodálkozhatunk semmin.

Így azon sem, hogy a hétfő hajnali Oscar-gála egyik kiemelt kérdése nem az lesz, hogy Karla Sofía Gascón elég jól játszott-e az Emilia Pérezben, hanem hogy díjat kaphat-e nyilvánosságra került régi Twitter-posztjai ellenére. Idáig a helyzet egyszerűnek tűnik, és ahogy a trumpista Gina Caranót is kiírták A Mandalóriból, úgy válhatna esélytelenné a főszereplőnői kategóriában jelölt Gascón. Csakhogy nem csupán iszlámellenes kommentelői múltja van, de Oscar-történelme is az első transznemű jelöltséggel. A spanyol színésznő a való életben is az, ahogy a zenés bűnügyi film címszereplőjeként is.

Merné csak ciszneműként (a transz ellentéte) megpróbálni! Az utóbbi években az ilyesmit rendre felháborodás követte. Pár hónapja például a Nyerd meg az életed (Squid Game) alkotójának kellett magyarázkodnia, amiért a második évadban a Pak Szonghun [Park Sung-hoon] nevű színésznő játszik egy transz karaktert. Transznemű színésznők pedig tavaly májusban a fordítottja normalizálására szólítottak fel a The Guardiannek nyilatkozva: Kim Tatum, Mariah Louca és Reece Lyons szerint sokkal több transzneműt kellene hívni cisz szerepekre. Azt tudjuk, még akár egyet is érthetünk, hogy a parodisztikus jellegű fekete arcfestés, a „blackface” ma már nem fér bele. Amikor viszont már ott tartunk, hogy a BoJack Horseman szinkronhangja, Alison Brie bocsánatot kér, mert fehér nőként félig vietnámi karaktert szólaltatott meg, akkor érdemes lehet megállni.

Mindenesetre a régi posztokért való magyarázkodás kényszere legalább már nem új jelenség, jó tíz éve mindig akad valaki, akinek így kell tennie. Aztán persze van, aki megteszi, és van, aki még rátesz egy lapáttal. Például a Ye-ként is ismert Kanye West, aki nemrég közölte, hogy náci, majd visszavonta, mondván mégsem az.

Chrissy Teigen modell eközben pár éve nem győzött bocsánatot kérni régi bejegyzéseiért. Mondjuk, azért, amelyikben 2011-ben Lindsay Lohan önsértéséből viccet csinálva azt írta: ha Lohan meglátja Emma Stone-t, biztosan felhasítja még párszor a csuklóját. Mindez persze már akkor is érzéketlen poénnak hatott, csak épp Teigen még nem volt világszerte ismert. A hasonló kötelező körök dinamikája általában így fest: híres emberek kénytelenek olyanokért szabadkozni, amiket még ismertségük előtt írtak.

Korábbi iszlámellenes mondataiért támadják a transznemű színésznőt
Magyar Hang

Korábbi iszlámellenes mondataiért támadják a transznemű színésznőt

Az Emilia Pérez főszereplőjét nemrég Oscarra jelölték.

Ugyanez a helyzet most Karla Sofía Gascónnál, akitől viszont érzékeny időszakban, az Oscar-kampány idején vették ezeket elő. A színésznőt viszont nem a bejegyzésekért zárták majdnem ki a nevezettek közül, hanem mert megvádolta a másik jelölt, Fernanda Torres csapatát az ellene folytatott lejárató hadjárattal. Ami miatt paradox módon majdnem Gascónra sütötték rá, hogy tiltott módon támad egy konkurens versenyzőt. (Utóbbi egyébként az I’m Still Here című megrendítő családi sztoriban játszik – ha ez még érdekel valakit.)

Gascón végül maradhatott, de elég megalázó körülmények között: kampányát lejjebb csavarták, és még azt is rendkívüli hírként kezelték, hogy egyáltalán ott lesz az (amerikai idő szerinti) március 3-ai gálán. A botrányt az esetében 2016-ig visszamenő posztok váltották ki, amelyekben például az iszlám betiltásáról elmélkedett, vagy a rendőrök által meggyilkolt fekete George Floydot emlegette olyan drogfüggőként, aki életében nem sok mindenkivel törődött. Érdekesség emellett, hogy amikor ezeket a bejegyzéseket írta, még nem állt elő transzneműként. Juan Carlos Gascón néven viszont olyan mexikói szappanoperákban tűnt fel, mint a 2009–10-es Vad szív. Valószínűleg ő sem gondolta volna ekkoriban, hogy néhány év múlva az első transznemű Oscar-jelöltként lesz kénytelen bocsánatot kérni.

Hasonlókról szólnak tehát a hírek akkor, amikor épp Donald Trump és Elon Musk vette át az amerikai kormány feletti hatalmat. És már mozgásba is lendültek: az elnök rendeletben tiltotta meg, hogy az okmányokban a születési nem utólag módosítható legyen. Az Eufória fiatal színészét, az eleve nőként megismert Hunter Schafert már férfiként is tüntetik fel útlevelében. A hasonló lépések pedig világszerte megihletni látszanak a populista, szélsőjobboldali politikusokat. Így Orbán Viktor is arról beszélt évértékelőjén, hogy alkotmányba kívánják foglalni: valaki vagy férfi, vagy nő. Ahogy korábban azt is beleírták, hogy az apa férfi, az anya nő. Kivéve persze, ha a leszbikus, örökbefogadott gyerekeket nevelő szélsőjobboldali AfD-vezér Alice Weidelről van szó, mert ő „elegáns szabadságharcos”.

A gránitszilárdságú alaptörvény rendkívül komolyan vehető újabb módosításával nyilván a transzneműek életét nehezítenék tovább, de a kormányfő még a melegfelvonulás, a Pride ellehetetlenítését is bejelentette. A szervezők viszont közölték: akármit is akar a miniszterelnök, azt meg fogják tartani. Nem érdemes tehát nyugodt évre készülnünk idén sem.

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2025/9. számában jelent meg, február 28-án.

Lakner Dávid
Lakner Dávid  

A Magyar Hang kulturális újságírója. Skandináv filmdráma és francia avantgárd, modern magyar regény és Erdély költészete. Apollinaire-től Bergmanig nem is olyan hosszú az út. Otthon Veszprémben és Budapesten, Városlődön és Nemesgulácson, a Balatonnál és a Sástó mellett egyaránt.

A szerző további cikkei
Major Árvácska 2025. március 16., 18:00

Egy nem teljesen tipikus német-zsidó családtörténet a holokauszt idejéből

„Apám, Ernest Maas gyapjú- és csipkegyáros volt Berlinben…” – kezdi az utolsó Maas iskolás hangon, mintha csak leckét mondana föl. Majd megismétli, immár bizonytalanul, szaggatottan: apám… Ernest… gyáros… kereskedő…
Lakner Dávid 2025. március 16., 16:57

Az elszabadult igazságosztó és a sosem volt bűnügy

Günter Weigand leleplezett egy gyilkosságot, mire őt citálták bíróság elé és zárták pszichiátriai intézetbe. Sokan így hitték legalábbis a hatvanas évek Münsterében, az igazság viszont egyszerre volt egyszerűbb és bonyolultabb.
Magyar Hang 2025. március 16., 16:50

Mélyponton a demokraták népszerűsége

Legalább azt várnák, hogy erőteljesebben tiltakozzanak Trump intézkedései ellen.
Ficsor Benedek 2025. március 16., 16:09

„Feladatomnak tekintettem a veszélyben levő életek és lelkek megmentését”

Nyolcvan éve, 1945 tavaszán alapította meg a Gaudiopolis gyermekköztársaságot Sztehlo Gábor.
Ugrás az oldal tetejére