Zöld útvesztő: százmilliók kerültek NER-es környezetvédőkhöz
(Fotó: Greenpeace/Járdány Bence)

A nyerteseknek olykor honlapjuk sincs, mások Facebook-posztokban tudják le a környezetvédelmi ismeretterjesztést.

Körforgásos gazdaság, újrahasznosítás, fenntarthatóság – trendi hívószavak, amelyekkel rendszeresen találkozhatunk a neten, podcastokban és hírműsorokban, még ha jelentésük nem is mindenki számára egyértelmű. Ahogy az sem köztudott, hogy a fogalmak ismertetéséért és népszerűsítéséért egyesek pénzt kapnak. Nem is keveset. Egy korábbi, a kormányközeli civilek támogatásait vizsgáló cikkünkben futottunk bele a NER-es alapítványok zöld vadászterületére. Az ekkor bemutatott veszprémi szervezet, a Városi Nyilvánosságért Alapítvány, vagyis a VNYA (vezetőjük, Vermes Gábor, a helyi Fidelitas alelnöke is volt) 60 millió forintot kapott a „Szemléletformálás, oktatás, tudatosság” című Környezeti és energiahatékonysági operatív program (Kehop) pályázatának keretében.

Utánanéztünk, hogy mire költötték a keretet. Mint kiderült, a VNYA létrehozott egy külön honlapot, melyen az újrahasznosításról, szelektív hulladékgyűjtésről vagy a használati tárgyak megosztásáról közölnek cikkszemléket. Facebook-oldalán az alapítvány szintén közzétett zöld tematikájú posztokat, és jelezték, hogy a tartalmakat a Kehop-pályázat jegyében készítették – igaz, előfordult, hogy két bejegyzés között nyolc hónap telt el. Egy honlap, egy kérdőív és Facebook-posztok készítése azonban még nem indokolja 60 millió forint elköltését, amire a VNYA beszámolói sem adnak magyarázatot. A pénz sorsáról hiába kérdeztük a alapítványt, az azonban kiderült, hogy a tétel csak a jéghegy csúcsa: pontosabban a teljes támogatási összeg 6 százaléka.

• Kik kaptak egymilliárd forintos, zömében uniós támogatás a zöld szemlélet és a fenntarthatóság népszerűsítésére?
• Mit is takar a Zöld Út konzorcium, és miben hasonlítanak egymásra a csoport tagjai?
• Mit találtunk, amikor az elköltött százmilliók felhasználást kutattuk, és hogyan reagáltak a megkeresett civil szervezetek?
• Miért tiltakozott a Kehop-pályázat kiírásának körülményei miatt a tendert ellenőrző bizottság egyik tagja?

A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap november 14-ig kapható 2024/45. számában. Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!