A kommunista nem vész el, csak átalakul
Orbán Viktor (Fotó: Orbán Viktor Facebook oldala)

A kommunizmus megbukott mindenféle értelemben. De a kommunistáktól nehéz lesz megszabadulni, mert senki sem olyan konok és veszedelmes, mint egy bukott eszme haszonélvezője, aki már nem az eszmét védi, hanem mezítelen életét és a zsákmányt. – Márai Sándor e sorai maradéktalanul kifejezik, miért fulladt kudarcba Magyarország 1989-es rendszerváltása. Az egykori kommunisták egyik napról a másikra tőkésosztály képét öltötték fel, állami vállalatokat meg úttörőtáborokat vásároltak saját maguktól fillérekért, és csakhamar kapitalistákká vedlettek át, így ők lettek a szabad Magyarország tetemes tőkeelőnnyel induló, új tőkésosztálya. Krassó Györgyön és Csurka Istvánon kívül senki nem mert szólni erről – az egykori kommunisták, újdonsült kapitalisták meg az érdekükben eljáró sajtómunkások az egyiket lehülyézték, a másikat lefasisztázták, és úgy vették, hogy ezzel a probléma el is lett intézve. Nem így lett.

A kommunizmus tragédia. De az igazi ellenfél mindig a nemzeti jelmezbe öltöztetett, képmutató, kapzsi jobboldali. – Márai Sándor e sorai meg azt fejezik ki, miért fulladt kudarcba Magyarország 2010-es rendszerváltása. Az egykori polgári demokraták egyik napról a másikra főúri rendek képét öltötték fel, hűségük béreként megyéket meg szektorokat kaptak, és csakhamar tartományurakká vedlettek át, így ők lettek a feudális Magyarország tetemes előjogokkal induló, új kiváltságos osztálya. Aki szólni mert erről, azt az egykori polgári demokraták, újdonsült főrendek meg az érdekükben eljáró sajtómunkások lekommunistázták, és úgy vették, hogy ezzel a probléma el is lett intézve. Majd meglátjuk, így lett-e.

Kötöttfogás 243. – Extra: Díszelőadással köszöntjük a hatvan esztendős Orbán Viktor elvtársat
Magyar Hang

Kötöttfogás 243. – Extra: Díszelőadással köszöntjük a hatvan esztendős Orbán Viktor elvtársat

Piros lett a paradicsom, nem sárga Orbán Viktor Putyinhoz ment, nem Grazba. Avagy sírva vigadunk az elmúlt éveinken, az ország szellemi és anyagi tönkretételén, az elszalasztott lehetőségeken – nézze meg Ön is a műsort!

Márai két fenti mondása prófétai látomásként jósolta meg a magyarság elmúlt három és fél évtizedét. Külön-külön is jól leírják a magyar jövőt elemésztő veszedelmet, de egymást kiegészítve adnak teljes képet. Azt azonban még a próféta sem sejtette, hogy a magyar jövőt illető halálos lövést nem adhatja le más, csakis a bukott eszme haszonélvezője, aki egy személyben maga a nemzeti jelmezbe öltöztetett, kapzsi jobboldali – ez az, amihez Márai Sándornak sem volt fantáziája.

Orbán Viktort sokan Kádár János örökösének tartják, de ez csak részben igaz. Kádár szemérmes kommunista volt, aki bár eltekintett a marxizmus-leninizmus komolyan vételétől, mégis igyekezett legalább önmaga előtt elvhűnek mutatkozni. A rendszerét valamelyest élhetővé tevő jóléti intézkedések a főtitkárt állandó meghasonlottságban tartották: értette és érezte ugyan, hogy népe a történelemmel szakítva nem akar mást, mint fogyasztani és gyarapodni, a burzsoázia marxizmustól idegen fogalmai, mint a „fogyasztás” és a „gyarapodás” mégis zavarták. Talán úgy gondolta, hogy a személyéhez fűződő korszak egyfajta emberarcú szocializmus, amely sztálini módszerek nélkül vezeti át a dolgozó népet valamiféle kommunizmusba. A magyarok azonban úgy hitték, hogy Kádár pont ugyanannyira megjátssza magát, mint ők: a pártot és az államot reprezentálva természetesen megjelenik az ünnepi díszszemlén, elvtársi csókot vált Brezsnyevvel, de otthona magányában éppúgy kiröhögi az egészet, mint a politikától viszolygó lakosság. Halálos ágyán aztán kiderült, hogy Kádár János mérhetetlenül szenved: gyötri a bűntudat 1956 elárulása és vérbe fojtása meg az államszocializmus történelmi csődje miatt, ahogy azt is érzékeli, hogy csupa elvtelen alak veszi körül, akik még kommunistának sem jók, és akik csak a halálára várnak, mert alig győzik kivárni, hogy végre a zsákmányra vethessék magukat.

A mozgalom hatalomra éhes ifjú kommunistái, a KISZ-titkár Orbán Viktor és az MSZMP KB ifjúságkutató csoportjának segédmunkatársa, Kövér László sokat tanultak a rendszer agóniájából. Az első tanulság az volt, hogy bármilyen elvhez való kényszeres ragaszkodás a hatalom koncentrálásának gátja: Kádár ugyan számos kérdésben pragmatikusnak mutatkozott, zavaros eszményei végül mégis gúzsba kötötték – ha nem tart ki olyan csökönyösen a hülyeségei mellett, hanem követi az aktuális széljárást, és kizárólag hatalomtechnikai kérdésekre koncentrál, nem a legfalánkabb elvtársai, az úgynevezett reformkommunisták és fiatal demokraták örökölték volna a hatalmát, hanem ő maga meg azok, akikre rámutat. Ez a hatalomátmentés számos posztkommunista országban lezajlott, és a rendszerváltást övező társadalmi érdektelenséget látva nem is lett volna semmi akadálya.

„Úgy emlegették Orbánt és Kövért, hogy Marx és Engels”
Albert Enikő

„Úgy emlegették Orbánt és Kövért, hogy Marx és Engels”

Hegedűs István szerint a kezdeti időkben még fel sem merült a Fideszen belül, hogy van egyetlen, sérthetetlen vélemény, amihez mindenkinek tartania kell magát.

A nemzetivé fejlődni kész ifjú kommunisták által levont másik fontos tanulság az volt, hogy Kádár valójában soha nem értette meg, mennyire jól ráérzett a magyarok lelkére: úgy hitte, sikerének kulcsát a társadalmi mobilitás, a maszekolás meg a szociális juttatások képezik – a magyaroknak azonban elsősorban nem ezekre volt szükségük, hanem a marxizmus-leninizmus színlelésére és kijátszására. A dolgozó nép is tudja, Kádár elvtárs is tudja – de szólni nem ér. Ellenség az, aki a közös színlelést felmondja vagy leleplezi.

Orbán Viktor e tanulságok ismeretében váltott rendszert – nem 1989-ben, hanem 2010-ben: úgy vitte tovább Kádár örökségét, hogy kijavította a hibáit. A magyarok ma egy moszkovita elkötelezettségű feudális autokráciában élnek, amely a mindenható pragmatizmus szellemében nemzeti színeket ölt, ezzel kisajátítja az 1989-es rendszerváltás elcsalása nyomán képződött tetemes erkölcsi tőkét, és a nemzet fogalmát éppúgy a maga hatalmi jelvényévé teszi, mint 2002-ben a kokárdát, ami által uralma alá hajtja azt a fogalmi keretet, amelyben hazafi atlan tevékenysége egyáltalán megnevezhető.

Akik egyénileg a nép gyermekei, azok együttesen egy gyermeki nép, amely gyakorlott színlelő, így készséggel eljátssza Orbánnak a legellentmondásosabb szerepet is: most épp a hitvalló Moszkva-pártiságot, melynek terén negyvenéves tapasztalata van, valamint az árvalányhajas jobboldaliságot, jól tudva, hogy Kádár János kisunokája, Orbán Viktor annak színlelésével is bőven elégedett. Cserébe kiszámíthatóságot és biztonságot kap: az apátia és a hisztéria közt ingadozó politikát, amely nem követel többet tőle néhány nemzetieskedő póznál. Annak megteremtése, ami a nemzeti politika tényleges valóságát képezné – a korszerű államszervezet, a digitalizáció, a versenyképes oktatás, az ellátást biztosítani tudó egészségügy, a szolidáris társadalom – nincs napirenden, a magyarok pedig el sem várják. Tudják, hogy a nemzethez a feudális hagyomány szerint csak a nemesség tagjai tartoznak: a közrendű magyarok egyedül magukra számíthatnak. Orbán Viktor és rendszere nem tisztel sem demokráciát, sem jogállamot, sem népet, sem nemzetet, sem Istent, sem embert, mert a kommunista nem vész el, csak átalakul: az első felvonásban emberarcú szocializmus 1957-től; a második felvonásban reformkommunisták technokráciája 1989-től; a harmadik felvonásban nemzeties államfeudalizmus 2010-től – a közvagyon kisajátítása rendszerváltásokon átívelő állandóságot képez.

Kádár és Orbán legitimációjának lényegi eleme a mumus személyének felmutatása
Pethő Tibor

Kádár és Orbán legitimációjának lényegi eleme a mumus személyének felmutatása

Néhány szempont alapján igyekeztük áttekinteni, hogy Orbán Viktor zenitjén talán már túllépett korszaka milyen viszonyban áll időben a legközelebbi rokonával, a Kádár-rendszerrel.

A főrendek privatizálták a hazafiságot, az állam pedig kiüresítette számukra a demokráciát. A kádári kisembernek a közügyekbe való beleszólás híján maradnak a szabadság kis körei: a kocsma, a műhely, a konyha, a kiskert – az otthonosan berendezett, kicsiny cella, amelyet már ismer, amelyet Rákosi óta senki nem fenyeget, és amelyben az egyéni boldogulás nagy sikernek hat. Néha még személyijövedelemadó-visszatérítés is csurran-cseppen. Az ellenség már megint az, aki a közös színjátékot felmondja vagy leleplezi, aki nem hajlandó hallgatni arról, hogy a nemzeti jelmezbe öltöztetett, képmutató, kapzsi jobboldali meztelen. Ellenség: a tanár, a diák, a civil, a polgár – bárki, aki magyar és magyar közti szolidaritásról, kollektív hibákról, történelmi bűnökről, nemzeti szégyenről és önismereti munkáról pofázik. Nem szabad: Kádár elvtárs egyszer már meghalt, és minden magyar jól emlékszik, mi lett azután. Soha többé nem engedik el a kezét.

Olvasna még Puzsér Róberttől? Kattintson!

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2023/21. számában jelent meg május 26-án.