
Soha annyi magyar állampolgár nem élt külföldön, mint 2023-ban – idézte a Társadalmi Riport legújabb kötetét a Válasz Online. A tanulmány szerint az aktív korosztályok immár hét százaléka tartózkodik Nyugaton, ami – úgy tűnik – annak ellenére is vonzóbb Oroszországnál, Belarusznál vagy a türk államoknál, hogy nagyjaink – negyven-ötven évvel ezelőtti nagyjainkhoz hasonlóan – hanyatlását, romlását, lezüllését vizionálják.
A kivándorlás legfőbb okait Hárs Ágnes, a Kopint-Tárki kutatója, a dolgozat szerzője főként gazdasági indokokban látja: válság van, magas az infláció, számos területen alacsonyak a bérek és jövedelmek. Emellett persze olyan tényezők is szerepet játszanak, mint az egyre durvuló közélet, a demokrácia leépülése vagy például a sokkal jobb munkakörülmények. A fiatalok esetében pedig nagy súllyal esnek latba az olyan tényezők, mint a közoktatás színvonala, az államilag finanszírozott felsőoktatási lehetőségek csökkenése, az egyetemekre nehezedő kormányzati nyomás, no meg az Erasmus-programokból való kiszorulásunk.
’23-ban a kivándorlás rekordot döntött: 36 ezer magyar jelentette be a távozását. (Ami nyilvánvalóan nem a teljes szám, hiszen sokan hivatalos bejelentés nélkül költöznek ki, vesznek vagy bérelnek ingatlant, vállalnak munkát: ’22-ben például – teszi hozzá a Válasz Online – a külföldi államok összesen kétszer annyi magyar érkezését regisztrálták, mint amennyi a hivatalos hazai adat.) A trend pedig erősödni látszik: az Eurostat öt százalékkal több Európában élő magyart mért 2024-ben, mint egy évvel korábban.
A kedvezőtlen trend folytatódása is biztosnak látszik: az Engame Akadémia néhány napja publikált kutatása szerint a felsőoktatásban tanuló magyar diákok hét százaléka külföldön (jellemzően nyugat-európai egyetemeken) végzi tanulmányait, és a számuk egy év alatt nagyjából ezer fővel növekedett. Márpedig ahhoz nem kell nagy jóstehetség, hogy valószínűsítsük: aki fiatalon, felnőtté válása idején másutt él, ott tanul és szerez szakmai kapcsolatokat, ott szerez barátokat, esik szerelembe, alapít családot, az jó eséllyel ott is marad.
A kutatás két adata az általános tendencián túl is figyelemre méltó. Egyfelől az okokat vizsgálva a válaszadók közel fele (48,8 százaléka) a hazai politikai és társadalmi környezet miatt választott külföldi tanintézményt! Csak a második leggyakoribb indok (36 százalék) a külföldi diplomával elérhető jobb munkalehetőség. Harmadik helyen (33) a magyar felsőoktatás színvonalát kifogásolja, ami már önmagában is lesújtó, hát még ha hozzávesszük, hogy 29,6 százaléknyi említéssel a magyar képzések szemlélete és módszerei is hozzájárultak a diákok távozásához. (A kérdésre több választ is meg lehetett jelölni: 30-30 százalékot kapott még a kalandvágy és a hazai megélhetési nehézségek válaszlehetősége is.)
Ha mindehhez hozzáadjuk, hogy a KSH adatai szerint a születések száma hónapról hónapra negatív rekordokat döntöget, akkor igencsak pesszimistán tekinthetünk a magyarság jövőjére. És ugyan az tény, hogy demográfiai problémák a fejlett világban mindenütt tapasztalhatóak, a kutatások és tanulmányok által feltárt okok között a legtöbb mégsem a világtrendekkel magyarázható, hanem a hazai sajátosságokkal: alacsony bérek, magas infláció, lepusztult munkahelyi környezet, a munkavállalói érdekképviselet szinte teljes hiánya, „rabszolgatörvény”, a szakszervezetek és kamarák ellehetetlenítése, a közélet durvulása, a demokrácia leépülése, az oktatás és a kultúra letarolása, az egyetemek megszállása és annak nemzetközi következményei; mind-mind a nemzeti és családbarát kormány sara.
Elképzelni is szörnyű: mi lenne, ha bölcs kormányunk nem lenne ennyire nemzeti és családbarát…
Ahogy mondani szokás: akinek ilyen barátja van, nincs szüksége ellenségekre!