Orbán Viktor a diktatúra restaurációját készíti elő
Orbán Viktor ügyvezető miniszterelnök (b), Pintér Sándor ügyvezető belügyminiszter (k) és Polt Péter legfőbb ügyész beszélget az Országgyűlés alakuló ülésén az Országházban 2018. május 8-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Fennállásának másfél évtizede alatt sokan próbálták meghatározni az Orbán-rendszer természetét, amely nyilvánvalóan nem diktatúra, mint Fehéroroszország, de nyilvánvalóan nem is demokrácia, mint Ausztria. Filippov Gábor fogalomalkotása szerint az Orbán-rezsim egy hibrid rendszer, amely nem teljesen zsarnokság, de nem is teljesen jogállam, és leginkább versengő autoriter rendszerként írható le: olyan politikai berendezkedésként, amely magán viseli ugyan az önkényuralmak jegyeit, azonban választáson legyőzhető, bár a Fidesz érdekeihez rendelt szabályok és körzetek révén a bármikori kihívónak egy megbillentett csocsóasztalon kell Orbán Viktornál több gólt lőnie.

A Fidesz második kormányzásának első tizennégy évében nem is akadt olyan kihívó, aki akár csak a kétharmados győzelmet veszélyeztette, sőt: a rezsimhez maradéktalanul alkalmazkodó, annak feltételrendszerét fenntartás nélkül elfogadó ellenzéki rendszerpártok maguk is rég az illiberális győzelmek motorjaiként működnek. Csakhogy a nemzetközi politikába belefelejtkező miniszterelnök váratlan kihívót kapott, aki nem pusztán a háztáji ellenzékét váltotta le villámgyorsan, de pártja bizonyos közvélemény-kutatások szerint már vezet is a Fidesz előtt – válaszul Orbán Viktor hétmérföldes léptekkel készíti elő rendszerének diktatórikus fordulatát.

Egy hibrid rezsim három fő vonatkozásában tér el egy diktatúrától: nem alkalmaz a polgáraival szemben fizikai erőszakot, biztosítja önmaga kritikájának jogi feltételeit a köztereken és az ellenzéki sajtóban, továbbá demokratikus választás eredményeként kész átadni a kormányzás jogát. Orbán Viktor az elmúlt hetekben olyan lépésekre szánta el magát, amelyek hibrid rendszerét nyílt elnyomássá alakítani hivatottak, és kétségessé teszik, hogy egy 2026-os választási vereség esetén önként átadja a kormányt Magyar Péternek.

A ravaszság átka
Puzsér Róbert

A ravaszság átka

Ha van utolsó utáni esély elkerülni a szabadságharcos gesztusokkal előadott kizuhanást a nyugati szövetségből, akkor jövő tavasszal jön el. István király unokái legfeljebb fohászkodhatnak, hogy a történelem istene még egyszer legyen irgalmas hozzájuk.

A miniszterelnök először a gyülekezési törvényen szigorított Oroszországból importált kifogásra, a gyermekek védelmére hivatkozva, és betiltotta a meleg büszkeség menetét, mint homoszexualitást népszerűsítő és így a gyermekek egészséges pszichés fejlődésére veszélyes rendezvényt. Ez az indoklás természetesen minden ízében hamis, hiszen a homoszexualitás nem betegség, továbbá nem ragályos, úgyhogy a Budapest Pride a gyermekekre semmilyen veszélyt nem jelent: az intézkedés tényleges célja a gyülekezési jog megnyirbálása. A kormányfő Hadházy Ákos hídfoglalásaira reagálva még ennél is tovább megy, és a közlekedés akadályozására hivatkozva is kész korlátozni a spontán megmozdulásokat. Nem nehéz belátni, mennyire jól jöhet ez az állampártnak, ha 2026 tavaszán elözönlik a köztereket az ellenzéki érzelmű állampolgárok.

A miniszterelnök retorikája 2025-re minden korábbinál agresszívabbá vált. Miután Menczer Tamás a közélet legmagasabb szintjén is meghonosította az italkimérésekbe illő kötekedést, Orbán Viktor nem pusztán nem marasztalta el kommunikációs igazgatóját, de március 15-én a politikai ellenfeleit poloskázó beszédével még Bicskén is túlmenően hosszabbította meg azt. A poloska, amint az köztudott, egy kellemetlen és büdös rovar, amit ugyanakkor könnyű eltaposni, az elpusztított poloska iránt pedig az emberek többsége nem érez semmiféle sajnálatot. Jelzem, hogy az 1994-es ruandai népirtás közvetlen előzménye éppen az volt, hogy a hutuk által uralt állami rádióban megszólalók elkezdtek következetesen csótányként hivatkozni a tuszi kisebbségre. Orbán beszédét követően a Tisza Párt pultjait néhány hét alatt több fizikai támadás érte, mint amennyi politikai aktivisták ellen az elmúlt tíz évben történt Magyarországon. A politikai agresszivitás megszokottá tétele, a társadalmi többségnek a „kártevők” erőszakos megtámadása iránti szisztematikus érzéketlenítése a gyülekezés akadályozásának kibővített lehetőségeivel tetézve hatékonyan teszi lehetővé, hogy egy elvesztett választás után a Fidesz akár a roncstársadalom és a futballhuligánok, akár a karhatalom utcai fellépésével védelmezze hatalmát.

Ez persze csak vészforgatókönyv lehet a Fidesz stratégáinak fejében, hiszen amelyik kormányfő elcsal egy választást, vagy egy elvesztett választást követően nem adja át a kormányzás jogát, és erőszakot alkalmaz, az végképp leszámol rendszere félautoriter-félalkotmányos mivoltával, és olyan útra lép, ahonnan nincs visszatérés. Márpedig Orbán Viktornak gazdasági okokból igenis szüksége van a sokat szidalmazott Brüsszelre meg az európai piacokra, de Vlagyimir Putyin szemében is csak akkor hasznos csatlós, ha belülről tudja gáncsolni és bomlasztani az európai együttműködést.

Jobb, ha a lehetséges kihívót a rendszer már az indulásban akadályozza, így a hatalmi piramis csúcsán álló legfőbb hűbérúrnak nem kell egy elvesztett választás kellemetlen következményeivel számolnia. Ennek is sok szintje ismert: Iránban az Őrök Tanácsa jelöli ki, hogy ki indulhat választáson, míg Putyin rendszerében az ellenzékiek az ablakon hullanak ki, vagy a hazájuk terroristáknak minősíti őket, mint Gari Kaszparovot, hogy el kelljen menekülniük. Erdogan elnök legfőbb kihívója, az isztambuli főpolgármester Ekrem Imamoglu letartóztatása azt mutatja, hogy a török önkény is szorított egyet a satu két pofáján, amint a rezsim választáson való leváltásának esélye fenyegetővé vált.

A Tisza népszerűségének megfékezhetetlenségére adott harmadik típusú válaszként a Fidesz is elkezdett olyan lépéseket előkészíteni, amelyek megágyazhatnak annak, hogy Magyar Péter ne vezethesse pártját a 2026-os országgyűlési választásra. Ilyen az EP-képviselőktől újonnan megkövetelt vagyonnyilatkozat, amelynek nyomán egy kisebb hiba is megakadályozhatja Orbán Viktor kihívójának miniszterelnök-jelöltségét, miközben a hatalom az egyre nagyobbra hizlalt Szuverenitásvédelmi Hivatalt is bevetheti annak érdekében, hogy megmutassa: Magyar Péter egy külföldről pénzelt ügynök, aki Magyarország gyarmatosításán dolgozik, ezért a választáson való indulása elfogadhatatlan. A drogtörvény friss szigorítása is lehetővé teszi, hogy a hatóság a „drogültetés” Oroszországból importált módszerével egyszer csak kereskedelmi mennyiségű kábítószert találjon Magyar Péternél.

Orbán Viktor drogpolitikája fenyeget, de senkit nem véd
Puzsér Róbert

Orbán Viktor drogpolitikája fenyeget, de senkit nem véd

Naiv, aki abban bízik, hogy a fideszes drogpolitikában bármilyen szerepet kaphatnak a téma szakértői, vagy aki azt képzeli, hogy Orbán Viktor drogháborúja nem politikai termék, hanem egy tényleges közegészségügyi krízisre kínált megoldás kísérlete.

De élne-e a magyarok miniszterelnöke olyan eszközökkel, amelyek a jelenleginél is kevésbé teszik elfogadottá rendszerét a világ szerencsésebb országainak szemében? Nos, ha kihívója egyszerű többséget szerez az Országgyűlésben, akkor erre nem feltétlenül lesz szüksége. Ez esetben továbbra is Polt Péter marad a legfőbb ügyész, és továbbra is Orbán Viktor embereiből áll majd az Alkotmánybíróság, az Állami Számvevőszék és az egyetemeket működtető valamennyi kuratórium. A nyilvánosságban pedig strómanja kezében maradna a Tv2, ahogy továbbra is az ő érdekeit szolgálná az Origo, minden megyei és ingyenesen terjesztett lap, a bulvársajtó nagy része. Az illiberális mélyállam kellő mélységgel, Pénztáros Lőrinc pedig elegendő vagyonnal rendelkezik ahhoz, hogy Orbán Viktor a propagandagépezetet ellenzékből is működtetni tudja, és legkésőbb négy év elteltével reális esélyt kapjon a kormányzás visszaszerzésére.

Csakhogy amint egy tényleges ellenzéki erő kétharmados többséget szerez – amihez negyvenöt százalékos listás támogatottság is elég lehet –, a hatalom átadásával akár végzetes következmények is együtt járhatnak a miniszterelnökre nézve. Egy legfőbb ügyész, aki valóban ellátja a feladatát az ellenzéki sajtó által már eleve feltárt ügyek tucatjai után kezdhetne vizsgálódni, és talán csak Orbán tudja, hogy egy független igazságszolgáltatás hány további zebra csontvázát találná meg a szekrény mélyén. Ha a Tisza Párt kétharmados többséget szerez az Országgyűlésben, a rendszer kegyeltjei közül sokan menekülőre fogják majd, a többiek pedig nyilván az együttműködést választják az új hatalommal, hogy büntetlenségük fejében segítsenek börtönbe juttatni az illiberális rendszer hatalmi piramisában felettük állókat. Bármi is lesz a választás eredménye, az elmúlt hetek eseményei azt jelzik: ha a magyar kormányfőnek a zsákmányául elejtett Magyarország elvesztésével kell szembenéznie, ő készen áll arra, hogy hibrid rendszerét nyílt zsarnoksággá szervezze át. „Én a nyolcvanas években nem a diktatúra ellen harcoltam, hanem azok ellen harcoltam, akik csinálták a diktatúrát” – fogalmazott Orbán Viktor az Országgyűlésben 2012 őszén, és ezzel nem sok kétséget hagyott szándékait illetően. Nos, az egykori ellenzéki aktivista, jelenlegi országúr épp a diktatúra restaurációját készíti elő. Aki az Orbán-rendszer 2026-os bukását reméli, annak a legrosszabbra is fel kell készülnie.

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2025/15. számában jelent meg április 11-én.