„Ma egy általános, országos, egy-két nap alatt történő, teljes átoltásnak a föltételei megvannak, az oltási tervünk rendelkezésre áll, az ehhez szükséges eszközökkel, számítógépes nyilvántartással, adatbázissal, helyszínkijelöléssel, mindennel készen vagyunk, a vakcina hiányzik” – mondta Orbán Viktor december 18-án, szokásos péntek reggeli rádióinterjújában.
„Magyarország technikailag készen áll a koronavírus elleni oltások tömeges és gyors beadására, amennyiben nagy mennyiségben érkezne vakcina az országba" – erősítette meg korábbi kijelentéseit a kormányfő a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában január 3-án.
Az igazság pillanatáig március 4-ig kellett várni: a technikai problémák néhány óra alatt maguk alá temették a hétvégére beharangozott Össznemzeti Tömeges Oltakozást. Ez azt jelenti, hogy sok tízezer krónikus beteg csak késve juthat hozzá a koronavírus ellen hatékony védelmet biztosító vakcinához. Miközben a járványügyi helyzet kritikus, tombol a harmadik hullám, a megbetegedések, kórházban kezeltek, lélegeztetőn lévő emberek és a halottak száma minden korábbinál nagyobb mértékben növekszik. Tehát mindenféle túlzás, pánikkeltés nélkül kijelenthető, minden nap számít.
A káosz olyannyira nyilvánvalóvá vált, hogy már nem lenne elegendő hazaárulózni, fakenews-ozni. Hiszen nem elvétve, néhányszor, hanem tömegesen fordult elő csütörtök este, hogy olyan sms-eket küldtek ki az előzetesen minden szükséges adatot megadó feliratkozóknak, amelyek szerint az ország másik felébe kellene átmenni oltásra. Előfordult olyan is, hogy valaki korábban Sinopharm-vakcinát kapott, ám most mégis AstraZenecát kínálták fel neki és volt arra is példa, hogy olyanokat hívtak be, akik már mindkét oltást megkapták.
Valamit mondani kellett tehát, hiszen a legelborultabb fideszesek is érzékelhették a komoly rendszerhibát. Orbán Viktor péntek reggeli magyarázkodása pedig csak megerősítette a nyilvánvalót: az oltásra feliratkozó állampolgárok által az elmúlt néhány hónapban megadott – tehát friss –adatok kezelésére jelenleg alkalmatlan a rendelkezésre álló rendszer és/vagy a szakembergárda, amelynek hozzáférése van személyes adatainkhoz. A jelek szerint súlyos malőr csúszhatott az adatok rögzítésébe és több mint valószínű, hogy nem végezték el a minden adatbázisnál elengedhetetlenül fontos adattisztítást, adatkarbantartást sem. (Vajon a Kubatov-listát is ilyen hanyagul gondozzák?)
„Most át kell állni az adatalapú oltásra, és ha az adatok nem stimmelnek, sajnos semmi nem stimmel. Előfordul, hogy olyan embereket hívnak be, akiket már beoltottak, itt kaptunk olyan hírt, hogy a lakóhelytől nagyon távoli pontra hívtak be valakit, úgyhogy az egész rendszert most meg kellett állítani, ma reggel ezt el is döntöttük” – fogalmazott a miniszterelnök.
Hogy valóban védhetetlen mulasztásról van szó, jól mutatja más kínos esetekben – Borkai-ügy, Szájer-ügy – már tapasztalt kommunikációs bénázás. A napi hivatalos tájékoztatásban először megjelent, majd eltűnt a következő három mondat: „Az erre a hétvégére meghirdetett tömeges oltási akció technikai hibák miatt elmarad. Az a több mint 70 ezer 60 év alatti krónikus beteg, akit csütörtökön SMS-ben hívtak oltásra, más időpontban lesz beoltva. A hiba javítása zajlik, minden érintettől elnézést kérünk.”
De szemlátomást bajban van a propagandamédia is. Ez nem meglepő, az ügyet ugyanis nem igazán lehet úgy tálalni, mintha az ellenzék, vagy Soros György szabotázsakciójáról lenne szó. Ennek megfelelően inkább agyonhallgatják a járvány elleni védekezés eddigi talán legcikibb és egyik legsúlyosabb malőrjét. Hiányoznak a hangzatos szalagcímek a történtekről és a felelősökről sem olvashatunk sem a közmédia, sem a 888, az Origó, a Pesti Srácok, a Mandiner, a „Magyar Nemzet”, vagy a Vadhajtások online felületein.
Az adatkezelést egyébként az informatikai hátteret az állami NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. biztosítja, ami nem meglepő, hiszen ez – lenne – a dolga. (A NISZ a legutóbbi nyilvános, 2018-as mérlege szerint közel 160 milliárd forintból gazdálkodik.) A védekezést a Belügyminisztérium koordinálja, az oltási sorrendet pedig az Emberi Erőforrások Minisztériuma alá tartozó Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) állítja össze, ahogy arról beszámoltunk, meghamisított betegadatok alapján, sajnos eleve hibásan.
Várjuk, hogy a rendszer összeomlásáért ki, kik vállalják a felelősséget.