Társadalmi reakció a túlcsorduló gyűlöletre
Molnár Ferenc (Caramel) énekel az Ez az a nap! - a kortárs keresztény könnyűzene és modern gospel ünnepén a Puskás Arénában 2022. július 23-án (Fotó: Koszticsák Szilárd)

Szokatlan kulturális tünetegyüttest tapasztalhatott, aki a május 24-ei hétvégén követte a híreket: Molnár Ferenc Caramel, Marsalkó Dávid, a Halott Pénz frontembere és Kiss Tibi, a Quimby énekese is bírálta a politikának azon törekvéseit, hogy gyűlöletet keltsen, és szétválassza az embereket. Mindannyian az összetartozás fontosságát hangsúlyozták.

Elsőként Caramel szólalt fel a szegedi koncertjén. A zenész így fogalmazott:Ezek a f@szfejek annyit tanultak meg az Oxfordon, hogy kell megosztani az embereket.” Caramel indulatos megszólalása önmagában elég volt ahhoz, hogy tematizálja a közbeszédet. A zenész kiállása azért is volt izgalmas, mert a két évtizedes pályafutása alatt soha nem szólalt meg közéleti témában. Szintén azon az este Marsalkó Dávid a Budapest Parkban szólt a közönségéhez. – A család, a barátság, a szerelem nem négy évre szól – fogalmazott a Halott Pénz énekese. Neki sem volt ezelőtt politikához köthető nyilatkozata.

Majd vasárnap Kiss Tibi, amikor a Quimby a Bikás Parkban adott koncertet, így fogalmazott: „Arra kérlek benneteket, hogy bármi is szétszakít titeket, ne hagyjátok, hogy elválasszon titeket.” Kiss Tibi már korábban is reflektált a közbeszéd állapotára a művészet eszközével. Két verset írt: A Varangy Királyról szóló alkotását a Hír TV-ben mondta el, a „Voltam zsidó, komcsi, cigány” kezdetű művét pedig a Recordernek adott interjújában 2017-ben. Itt mondta azt is, hogy a Quimby a direkt politika színpadára önként nem megy fel, s attól azóta is távol tartják magukat.

Spontán harsant fel a „Mocskos Fidesz!” – Mi történik a zenészvilágban?
Wekerle Szabolcs

Spontán harsant fel a „Mocskos Fidesz!” – Mi történik a zenészvilágban?

Múlt hét végén a zenészvilágban több olyan megnyilvánulásra is sor került, amely erős kritikát fogalmazott meg a rendszerrel szemben.

Ezek az esetek értelmezhetőek a társadalom immunválaszaként is, ami már nem tud több gyűlöletet és széthúzást elviselni, pedig az előttünk álló választási kampány nem kínál mást. A zenész világban eddig is rendszeresek voltak a hatalommal szembeni kritikák. A legnépszerűbb zenészek közül Azariah, Krúbi, a Carson Coma rendszeresen kritizálják a kormánypártot, de most több olyan előadótól hallhattunk kritikus nyilatkozatot, aki eddig nem politizált. Az elmúlt időszakban nem csak a zenész világból szólaltak fel a politikai gyűlöletkeltés ellen. Kassai Lajos lovasíjász a Partizánnak adott interjújában beszélt arról, hogy ember és ember között nincs annyi különbség, mint amit most tapasztalunk, amikor a politika felkorbácsolja az indulatokat. Hozzátette: átlépünk egy olyan határt, ami után már dehumanizációról beszélhetünk.

Kassai Lajos és az említett zenészek a direkt pártpolitikában nem vesznek részt, de emlékeztetik az erkölcsi alapvetésekre a hallgatóságukat. Erre pedig eddig nem nagyon láttunk példát. Egyelőre nem látni, hogy ez egy trend kezdete lehet-e, de az tisztán érzékelhető, hogy a közönség fogékony az efféle megközelítésre.