A botrányok mellett mire emlékszünk majd a pekingi olimpiából?
Tóth Zita (b) és Kékesi Márton alpesi sízők viszik a nemzeti zászlót a magyar küldöttség élén a XXIV. téli olimpia nyitóünnepségén a pekingi Nemzeti Stadionban 2022. február 4-én (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

A vasárnapi záróünnepséggel véget értek a pekingi téli játékok magyar idő szerint délután egykor. A kínai szervezők minden idők legzöldebb olimpiáját ígérték, a megvalósítás láttán azonban sokan kételkedtek ennek realitásában, tekintve, hogy csak a versenyek kezdetéig egymillió köbméter vizet használtak el arra, hogy a hóágyúk biztosítani tudják a megfelelő havat a pályákon. Ha a mesterségesen előállított téli körülmények nem tűntek volna kellően abszurdnak, a természet még rátett egy lapáttal: az utolsó hétre fordulva hóvihar csapott le az olimpiai helyszínekre, alaposan felforgatva a programot. Úgy tűnt, a valódi csapadék csak kellemetlen közjáték, és semmi keresnivalója egy téli olimpián. 

Az alapvetően száraz éghajlaton a hidegre felkészülhettek a sportolók, az extrém fagy azonban még a nem kimondottan trópusi körülmények között edző skandináv versenyzőket is meglepte. Az akár mínusz 20 fokos hideg miatt – az indulók egészségének megóvása érdekében – a téli játékok „maratonját”, az 50 kilométeres férfi sífutást le is kellett rövidíteni majdnem a felére, és kis híján elmaradt az alpesi sízők csapatversenye is. Végül minden számot sikerült lebonyolítani, e tekintetben nem maradtak szégyenben a szervezők, az olimpiát végigkísérő botrányokkal azonban aligha büszkélkedhetnek később.

Az omikron és a bojkott árnyékában indul a pekingi olimpia
Ficsor Benedek

Az omikron és a bojkott árnyékában indul a pekingi olimpia

A sportvezetés a legsikeresebb magyar szereplésben bízik, a kínai szervezők pedig abban, hogy sikerül feltartóztatni a járványt.

„Rémálomszerű” karanténhotel

Már az előzmények sem voltak megnyugtatók. Az omikron variáns terjedése miatt a kínai hatóságok jó előre jelezték, hogy külföldi nézők nem lehetnek jelen az eseményeken, és belföldről is csak korlátozott számban engedik be a szurkolókat. Szigorú szabályok vártak a versenyzőkre és stábtagokra is, de eleinte úgy tűnt, így sem sikerül feltartóztatni a járványt: több százan produkáltak pozitív tesztet Pekingbe érkezve. A fertőzöttek karanténhotelbe kerültek, ami már az első esetek után komoly felháborodást váltott ki. 

Jukka Jalonen, a finn férfi jégkorong-válogatott edzője a torna indulása előtt az indokolatlan szigorra panaszkodott. – Nem tartják tiszteletben a karanténban lévő játékosom, Marko Anttila emberi jogait – mondta a szakvezető február 6-i sajtótájékoztatóján. A sportoló akkor már közel három hete várta, hogy kiengedjék a karanténból, ezt azonban a sorozatos negatív tesztek ellenére sem tették meg. Jalonen szerint a szervezők nem szakmai, hanem politikai döntést hoztak. A finn kapitány és játékosa valószínűleg mégsem erre emlékszik majd az olimpiából, hiszen a skandináv ország története során először lett aranyérmes jégkorongban – a február 20-i döntőben 2-1-re verték a címvédő oroszokat.

Nem véletlenül panaszkodtak azonban a finnek a karanténhotelre, hiszen az többek szerint is „rémálomszerű” élményt kínált a fertőzött sportolóknak. A német, a belga és az orosz szövetség is arról számolt be az olimpia elején, hogy a versenyzőiket rettenetesen megviseli a kényszerlakhelyük: nincs internet, ehetetlen a koszt, és nem biztosítanak számukra edzési lehetőséget. – Azt akarom, hogy ez az egész véget érjen. Minden nap sírok – írta az Instagramján az akkor több mint egy hete karanténban lévő Valerija Vasznyecova orosz sílövő. Ugyanott töltötte napjait Eric Frenzel német sportoló, az északi összetett versenyszám egyik legnagyobb esélyese. Helyzetét a német küldöttség vezetője, Dirk Schimmelpfennig egy szóban összefoglalta: elfogadhatatlan. – Sürgősen változtatni kell a dolgokon – fogalmazott a sportdiplomata. A szervezők ezt meg is ígérték, Frenzelen azonban ez már nem segített, a csapatverseny során egyértelműen látszódott, hogy mennyit kivett belőle a karantén, társainak köszönhetően azonban így is dobogóra állhatott.

A rémisztő történetek hallatán úgy tűnik, hogy hatalmas szerencséje volt Liu Shaoangnak, a magyar rövidpályás gyorskorcsolyásról ugyanis még itthon derült ki, hogy fertőzött, így nyugodt körülmények között készülhetett tovább, hogy öt negatív mintát követően, az utolsó pillanatban elutazhasson Pekingbe. A többi pedig már történelem.

„Éreztem, hogy ma olimpiai bajnok leszek”

A magyar küldöttség komoly éremesélyekkel érkezett Kínába, hiszen a rövidpályás gyorskorcsolyázók a világ élmezőnyébe tartoznak, férfi váltónk címvédő volt – a 2018-as pjongcsangi játékokon Magyarország első téli olimpiai aranyérmét szerezték –, és egyéniben is jól eredményekre számíthattunk. Február 5-én, az első rendes versenynapon pedig rögtön bizonyított is a csapat: a Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor és John-Henry Krueger összeállítású vegyesváltó bronzérmes lett.

Ugyancsak a harmadik helyet szerezte meg Liu Shaoang a február 7-i 1000 méteres férfi egyéni versenyben, az ő eredményét azonban beárnyékolta a döntő futam drámája. A jégen ugyanis Liu Shaolin Sándor nyerte az olimpiát, ám az önfeledt ünneplés két perce alatt a bírák serényen videóztak, és egy problémás előzésre hivatkozva utólag kizárták a magyar korcsolyázót, így a hazaiak versenyzője, Zsen Ce-vej kapta meg az aranyérmet. A döntnökök szerint Liu Shaolin Sándor az egyik előzésekor hozzáért a kínai riválisához, ez azonban nem tűnt szándékosnak, és nem befolyásolta a versenyt. Sokkal súlyosabbnak látszott, amikor Zsen Ce-vej a cél előtt kézzel rántotta vissza a magyar versenyzőt, de elkeseredett tettét nem minősítették a bírák, ő lett az olimpiai bajnok. A végül bronzérmessé előlépő Liu Shaoang az első magyar sportoló lett, aki egyéni számban nyert érmet téli olimpián.

Liu Shaolin Sándort olimpiai győzelme után zárták ki, Liu Shaoang bronzérmet szerzett
Ficsor Benedek

Liu Shaolin Sándort olimpiai győzelme után zárták ki, Liu Shaoang bronzérmet szerzett

A rövid pályás gyorskorcsolya egyéni számában a jégen nyert a magyar versenyző, a bírák azonban utólag kizárták. A csapat óvást nyújtott be.

Néhány nappal később pedig tovább írta a magyar olimpiai történelmet, miután parádés versenyzéssel megnyerte az 500 méter egyéni számát. – Amikor felkeltem, éreztem, hogy ma olimpiai bajnok leszek, és remélem, ez a siker olyan élményt okozott a mi kis országunknak, amelyet sosem felejtünk el – mondta Liu Shaoang a győzelme után. Testvére, Liu Shaolin Sándor érzelmes nyilatkozatban ünnepelte öccsét: „Nálam hangosabban senki nem kiabált. Annyira örülök és annyira megérdemelte. Én vagyok a világ legboldogabb bátyja”. A férfi váltóban közösen is nyerhettek volna érmet, egy rossz váltás után azonban a címvédő magyar csapat kiesett, és végül a hatodik helyen zárt.

Magyarország egy arany és két bronzéremmel minden idők legjobb szereplését könyvelhette el a téli olimpiákon. Nem voltak ugyan éremesélyeik, de Chtchetinina Ioulia és Magyar Márk műkorcsolya páros, utóbbi megbetegedése miatt nem tudott elindulni a versenyen. – Egy élet munkája veszett most kárba. Azért dolgoztam, azért készültem, különösen az utolsó négy évben, hogy olimpikon lehessek, hogy megmutathassuk Iouliával, hogy mit tudunk olimpián – nyilatkozta megtörten Magyar Márk. Elkeseredettségét fokozhatta, hogy különös körülmények között maradtak le a versenyről. A megérkezésükkor a reptéren nem találtak problémát nála, később azonban közölték, hogy a  korábbi teszt érvénytelen volt, így azonnal adjon új mintát, ami pedig már pozitív lett. Így hiába nem volt semmilyen tünete, a páros kénytelen volt visszalépni.

Nem akarták, hogy Valijeva induljon

A legeredményesebb nemzet, az előrejelzéseknek megfelelően Norvégia lett, amely 16 aranyérmet nyert, ezzel pedig megdöntötte a téli játékok rekordját (Kanada, Németország és Norvégia szerzett korábban 14 aranyat). És kis híján felülmúlták az összes megszerzett érem 2018-ban általuk beállított csúcsát is (négy éve a skandináv ország 39-et nyert), ám végül be kellett érniük 37-tel (a 16 elsőség mellett 8 ezüst és 13 bronz). Mindezt úgy érték el, hogy a járvány alaposan megviselte a csapatukat, több nagy esélyesük is megbetegedett, és karanténban töltötte az olimpia jelentős részét, utána pedig már nem tudták a legjobbjukat nyújtani (Simen Hegstad Krüger azért így is nyert egy bronzérmet sífutásban). Az éremtáblázat második helyén Németország végzett (12 arany, 10 ezüst, 5 bronz), a harmadikon pedig a házigazda Kína (9 arany, 4 ezüst, 2 bronz).

A dobogós sorrenden nem változtat ugyan, de hátrébb még okozhat cseréket a műkorcsolya versenyek utóélete. A csapatversenyt megnyerő oroszok legfiatalabb versenyzőjéről, a 15 éves Kamila Valijeváról ugyanis kiderült, hogy még decemberben pozitív lett a doppingtesztje, vagyis el sem indulhatott volna Pekingben. Mivel a remek kűrjével ő szerezte meg a győzelmet az orosz csapatnak, jogosan merült fel a kérdés, hogy az aranyérem vajon sportszerű és jogos körülmények között került-e hozzájuk.

Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke szerint nem akarták, hogy Valijeva induljon az olimpián, ám elveszítették a bíróság előtt a keresetüket, így nem volt más lehetőségük, mint jégre engedni a versenyzőt. Nem mellékesen a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) a doppingolást nem vizsgálta, a versenyző életkorára tekintettel jutottak arra, hogy Valijeva más elbírálás alá esik, mint a felnőttek, így nem lehet kizárni. A NOB válaszul bejelentette, hogy megvizsgálják az életkori küszöb emelésének lehetőségét. Közölték azt is, hogy a műkorcsolyában csak az ügy teljes lezárását követően osztják ki az érmeket, ami, akárhogy is döntenek majd, hátrányosan érinti a többi dobogós versenyzőt, akiknek akár hetekig, hónapokig is várniuk kell, hogy elismerjék teljesítményüket. A botrány a sportágnak, a NOB-nak és a pekingi játékoknak is sokat ártott. Az orosz csapat hírnevének csak azért nem, mert a korábbi, a gyanú szerint állami szintű doppingolás miatt az ország már súlyos büntetéseket kapott: sok egyéb mellett nem indulhatnak Oroszország néven az olimpiákon, versenyzőik az Orosz Olimpiai Bizottság zászlaja alatt vehetnek csak részt a versenyeken.

Bánhidi Ákos: döntő többségében összejött, amit a rövid pályás gyorskorcsolya-válogatott eltervezett
Magyar Hang

Bánhidi Ákos: döntő többségében összejött, amit a rövid pályás gyorskorcsolya-válogatott eltervezett

„Ez egy erős aranykorszak, és arra kell törekedni, minél tovább tartson”.

Komoly botrány volt a jégen a rövidpályás gyorskorcsolyában is. Nem csak a magyar versenyzőket érintették ugyanis hátrányosan a bírói döntések, több nemzet képviselői is úgy vélték, hogy a döntnökök mindent megtettek a hazai sportolók jó eredményei érdekében. Liu Shaolin Sándor kizárása miatt a magyar küldöttség óvást nyújtott be, amit azonban rövid úton elutasított a nemzetközi szövetség. A Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség ezt követően etikai vizsgálatot kezdeményezett a döntő futam bírája ellen. Lépéseket tett a bíráskodás ügyében Dél-Korea is – több sportolójukat is kizárták a futamok során –, az ázsiai ország a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) fordult a vélt igazságtalanságok miatt.

Nem múltak el skandalum nélkül a hosszabb távon zajló gyorskorcsolya versenyek sem. Kiderült ugyanis, hogy a jég minőségéért egy holland szakember felelt, aki büszkén nyilatkozott róla, hogy tudását a honfitársai sikerei érdekében kamatoztatta, vagyis olyan pályát alkotott, ami előnyhöz juttatta a hollandokat. – Mi tisztességes körülmények között szeretnénk versenyezni, ez a legundorítóbb botrány – nyilatkozta az esetről a magyar felmenőkkel rendelkező svéd Nils van der Poel, aki két számban is olimpiai bajnok lett. A hollandok végül toronymagasan a többiek előtt zárták az olimpiát gyorskorcsolyában: 6 aranyat, 4 ezüstöt és 2 bronzérmet szereztek csak ebben a sportágban.

Felkészül: Olaszország

A botrányok és a járvány mellett a világpolitika is hatással volt az olimpiára. Több ország, így az Egyesült Államok, Ausztrália, Kanada, Új-Zéland, Belgium és Litvánia sem képviseltette magát kormányzati szinten a játékokon, ezzel is tiltakozva Kína politikája ellen. Az ujgurok elleni jogsértések és erőszak miatt számos emberi jogi szervezet szólította fel távolmaradásra a nemzeteket, végül azonban semmilyen tiltakozásra sem került sor, néhány sportoló próbálkozott csupán, ám a látványos demonstráció elmaradt. Kína igyekezett mindent elkövetni, hogy javítson az imidzsén, a kampány részeként nyugati influenszereket béreltek fel, hogy a saját közösségi média platformjukon pozitív üzenetekkel bombázzák követőiket, az ázsiai ország és az olimpiai mozgalom nagyszerűségét hirdetve.

A nemzetközi konfliktusok, az egyre erősebb háborús fenyegetés árnyékában zárult pekingi játékok a számos történelmi rekord mellett jó pár, a NOB hírnevét megtépázó botrányt hozott tehát, a kínai szervezőknek pedig nem sikerült bizonyítaniuk, hogy jelentősen lehet zöldíteni az olimpiákon. Pedig ez meghatározó tényező a játékok jövője szempontjából, különösen ami a téli olimpiákat illeti. 

A kanadai Waterloo Egyetem kutatói tavaly decemberben publikált tanulmányukban arra jutottak, hogy a kílmaváltozás miatt a következő évtizedekben drasztikusan csökken azon városom száma, ahol a körülmények megfelelők lesznek a téli játékok megrendezéséhez. A tudósok az eddigi rendező városok klímáját vizsgálták, ez alapján a japán Szapporó kivételével a korábbi 21 helyszín mindegyike elbukna, vagyis harminc éven belül extra energiák felhasználása nélkül képtelen lenne megfelelő otthont biztosítani a téli játékoknak. A hagyományosan februárban lebonyolított olimpiák idején – az elsőre 1924-ben került sor a franciaországi Chamonix-ban – az 1920-as és 1950-es évek között 0,4 Celsius-fok volt az átlaghőmérséklet, míg az 1960-as és 1990-es évek között ez az érték 3,1 fokra emelkedett, az elmúlt két évtizedben pedig átlagosan 6,3 fokot regisztráltak.

Az elmúlt bő évtized mindenesetre nem ad okot bizakodásra. 2010-ben a kanadai Vancouverben olyan enyhe idő fogadta a versenyzőket, hogy több száz kilométerről kellett havat hordani a pályákra. 2014-ben az oroszországi Szocsiban a korábbi években lehullott csapadékot igyekeztek óriási matracokkal megőrizni az eseményre, és négy éve, a dél-koreai Pjongcsangban sem voltak ideálisak a körülmények. Talán a mesterségesen előállított hó aránya jelzi leginkább a kellemetlen tendenciát: orosz szervezők Szocsiban a hó 80 százalékát hóágyúval biztosították, Dél-Koreában ez már 90 százalékra ment fel, Pekingben pedig már teljesen a gépekre hagyatkoztak – a természetes forrásból érkező csapadék inkább zavaró körülmény volt.  

Négy év múlva, 2026-ban Milánó és Cortina d'Ampezzo közösen ad otthont a téli játékoknak. Utóbbi hetven éve első olaszországi városként rendezhetett olimpiát, az ünnepi évforduló így ismét felhívhatja a figyelmet a drasztikus éghajlatváltozásra. Amíg 1956-ban adottak voltak a körülmények, az időjárás már négy év múlva is kihívás elé állíthatja a szervezőket, a korábban idézett tanulmány szerint pedig Cortina évtizedeken belül alkalmatlanná válhat a havas versenyszámok lebonyolítására.