Bizalmi szavazáson megbukott Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke
Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke a bizottság rendkívüli közgyűlésén Budapesten, a Larus rendezvényközpontban 2021. december 30-án. A közgyűlésen a megjelentek többsége megvonta a bizalmat Kulcsár Krisztiántól. A jelenlévők közül 24-en voksoltak arra, hogy távozzon, 18-an arra, hogy maradjon, egy szavazat pedig érvénytelen volt.MTI/Illyés Tibor

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) csütörtöki rendkívüli közgyűlésén az 51-ből megjelent 43 tag többsége megvonta a bizalmat Kulcsár Krisztián elnöktől - derült ki az MTI beszámolójából.

A jelenlévők közül 24-en voksoltak arra, hogy távozzon, 18-an arra, hogy maradjon, egy szavazat pedig érvénytelen volt. A bizalmi szavazást maga az elnök kezdeményezte, miután többek között a szeptemberben életbe lépett alapszabály-módosítás miatt az elnökség és a tagság, valamint a kirekesztett szervezetek részéről is számos bírálatot kapott.

Kulcsár leváltásához a MOB alapszabályának tervezett megváltoztatása vezetett – a sokak által vitatott elképzelés szerint jelentősen csökkentették volna a MOB közgyűlésének létszámát, így újságírók, olimpikonok, partnerszervezetek vezetői kerültek volna ki a döntéshozói körből. A racionalizálással magyarázott leépítés ötlete a Magyar Nemzet néven megjelenő lap információi szerint akkora felháborodást váltott ki, hogy a MOB elnöksége leállította a folyamatot. Kulcsár Attilának ugyanakkor többen felrótták vezetési stílusát és nem megfelelőnek tartott hangnemét is.

Kulcsár Krisztián: Annak a nyakába akasztják az érmet, aki előbb fel tud állni a padlóról
Ficsor Benedek

Kulcsár Krisztián: Annak a nyakába akasztják az érmet, aki előbb fel tud állni a padlóról

A Magyar Olimpiai Bizottság elnöke szerint mindenképpen lesz olimpia jövőre, amelyen 13 érmet vár a magyar csapattól.

A bizalmi szavazáson részt vett a Hvg.hu tudósítója is. Cikkük szerint Kulcsár Attila beszédet tartott, amelyben elmondta, sajnálja, hogy össze kellett hívnia a tagságot az ünnepi időszakban – és azt is, hogy nem hozhatja nyilvánosságra az elnökségi ülések hangfelvételeit, amelyekből kiderülhetett volna, hogy valóban olyan stílusban beszélt-e azokon, amelyet most felrónak neki. Úgy értékelte, részben kudarcot vallott, tudja, hogy hibázott, az önvizsgálata még tart. Szeretne hamar a végére érni, feltárni: mit tett, hogy kiérdemelte, hogy az elnökség, amellyel minden döntést együtt hoztak meg, ellene fordult és egyszemélyes bűnbakká tette.

Kulcsár Krisztián ezután közölte, hogy január 31-ével távozik, így ha az új elnököt február 1-jéig megválasztják, ő ott lehet a pekingi téli olimpián.

Közleményt adott ki a Demokratikus Koalíció is a Kulcsár-ügy kapcsán: az ellenzéki párt szerint „a MOB elnöke azután kért bizalmi szavazást maga ellen, hogy a Fidesz propagandasajtójában, élükön Orbán Viktor kedvenc újságjában, a Nemzeti Sportban szerző nélküli lejártócikkek hada látott napvilágot”.  

A DK megengedhetetlennek tartja, hogy a papíron civil szervezetként működő Magyar Olimpiai Bizottság életére Orbán Viktor közvetlen politikai nyomást gyakorol. Felháborító az is, hogy „a Fidesztől megszokott karaktergyilkosságok segítségével mozdították el a MOB elnökét, akin Orbán a saját elhibázott sportpolitikájának eredményét, az elmúlt évtized leggyengébb olimpia szereplését próbálja elverni – fogalmaztak a közleményben.