Cser-Palkovics két levélben is visszavág „az ország egyik leggazdagabb emberének”
Cser-Palkovics András (Fotó: Végh László/Magyar Hang)

Két levélben is válaszolt Cser-Palkovics András Garancsi Istvánnak, mivel Székesfehérvár fideszes polgármestere azt állítja, hogy a kormányközeli nagyvállalkozó is két üzenetet – egy nyíltat és egy nem nyilvánost – címzett neki. Az üzengetés alapja, hogy szombaton kiesett a labdarúgó bajnokság élvonalából a Fehérvár FC, amire Cser-Palkovics úgy reagált, hogy lényegében felszólította a csapat szurkolói körében népszerűtlen Garancsit, hogy adja el a klubot. Garancsi, aki Orbán Viktort a kötélbarátjaként emlegeti, és akinek korábban a magánrepülőjén utazott a miniszterelnök külföldi meccsekre, ezt követően a klub honlapján azt írta ki: felajánlja megvételre egy forintért a klubot Székesfehérvár önkormányzatának.

Cser-Palkovics szerint azonban ők pár órával korábban kaptak egy másik levelet is Garancsitól, ebben pedig egy ultimátum állt a polgármester szerint: „az önkormányzat vagy mindenestül átveszi a klub fenntartását, vagy a tulajdonos az NB2-ben sem indítja el a csapatot, tehát kvázi bedönti a Vidit.” Erre a polgármester azt írta, hogy biztos volt benne, hogy ha kiesik a csapat, akkor Garancsi a várost fogja nehéz helyzetbe hozni. A polgármester ugyan leszögezi, hogy az önkormányzat nem tud működtetni egy professzionális sportklubot, „főleg egy olyan drága sportágban, mint a labdarúgás”, de a most kialakult nehéz helyzetben bizonyos feltételek mellett kikérné erről a fehérváriak véleményét.

A feltételek

A városvezető feltételei az ideiglenes átvételre: teljes jogi és pénzügyi audit, kísérlet a keret magyar részének megtartására és a másodosztályban történő nevezésére, nulla forintos átadás, legalább két bajnoki idény finanszírozásának megfelelő pénzügyi forrás biztosítása, azonnali szerződés a keret magyar játékosaival és szakmai stábjával, minden licenc feltétel teljesítése, valamint minden adat átadása azokról, akik az elmúlt két évben be szerettek volna fektetni a klubba.

Cser-Palkovics másik, a nyilvánosság felé megfogalmazott levelében még keményebben fogalmaz: „Te valójában számítottál arra, hogy a Vidi kiesik az első osztályból. Valójában régóta a játékosok értékesítéséből, azaz a csapat gyengítéséből működteted a klubot, elég csak a téli játékosértékesítésre gondolni. Jól mutatja a hozzáállásodat, hogy hosszú hetek óta nem írtad alá a stadionhasználatra vonatkozó és az önkormányzat által részedre megküldött megállapodást sem, ahogy nem tárgyaltatok a játékosokkal sem a jövőről. Pedig stadion, ahol a csapat játszik és játékos, aki játszik ugye a másodosztályban is szükséges. Tehát Te minimum hetekkel ezelőtt eldöntötted, hogy nem kívánod indítani a csapatot a bajnokságban.”

A polgármester felrója Garancsinak, hogy „az ország egyik leggazdagabb embereként” lehetetlen labdát dobott át az önkormányzatnak az egyforintos ajánlatról, amiről a polgármester megjegyzi: tud az nagyon drága is lenni, ezért megnéznék a klub könyvelését. A székesfehérvári csapat – amelynek színeiben a miniszterelnök fia, Orbán Gáspár is pályára lépett – a 2010-es évek magyar labdarúgó bajnokságának abszolút élcsapata volt: háromszor nyertek bajnokságot ebben az időszakban. A csapat mögül azonban 2023-ban kiszállt akkori névadó szpozor, a Mol, ezt követően a további támogatók – így Garancsi és Mészáros Lőrinc építőipari vállalkozásai is – szép lassan magára hagyták a fehérvári gárdát.