Ha a politika nem, az omikron elintézheti a pekingi olimpia bojkottját

Látogató a Pekingi Olimpiai Toronyban 2021. december 16-án (Fotó: MTI/EPA/Roman Pilipej)

Hetek óta téma a februárban esedékes pekingi téli olimpia diplomáciai bojkottja Kína politikája és az ujgurok elleni jogsértések miatt. Bár több ország is csatlakozott hozzá, azonban úgy tűnik, az igazán komoly távolmaradást a koronavírus, pontosabban az omikron variáns érheti el.

A járvány felgyorsult terjedése miatt a minap leállt az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL). A 32 csapatos bajnokságból tíz együttes már korábban kényszerszünetre vonult, de az omikron variáns miatt a többi klub is nehéz helyzetbe került, egymás után törölték a mérkőzéseket, ezért a liga vezetősége a játékosok szövetségével egyetértésben arról határozott, hogy előbbre hozzák a karácsonyi szünetet. A döntés a februári pekingi téli olimpiára is komoly hatással lesz, sajtóinformációk szerint ugyanis az NHL a globális járványhelyzetre tekintettel nem engedi el a játékosait Kínába. Mivel a legrangosabb jégkorong-ligában számos ország kiválóságai játszanak, a kollektív távolmaradás azt jelenti, hogy az olimpiai tornán messze nem a legerősebb válogatottak csapnak majd össze.

S bár az NHL vezetőinek hivatalosan január 10-ig van lehetősége szankciók nélkül döntenie az olimpia szereplés ügyében, várhatóan nem változtatnak álláspontjukon. Ezzel, ha csak részben, de mégis megvalósul a téli játékok bojkottja, csakhogy nem a világpolitikai feszültségek, hanem az omikron variáns térhódítása miatt.

Hetek óta téma a pekingi olimpia diplomáciai bojkottja. Több ország, így az Egyesült Államok, Ausztrália, Kanada, Új-Zéland, Belgium és Litvánia sem képviselteti magát kormányzati szinten a február 4. és 20. között zajló játékokon – így tiltakozva Kína politikája ellen. Az ázsiai ország válaszul komoly szankciókat helyezett kilátásba.

Az Egyesült Államok december 6-án jelentette be, hogy egyetlen diplomáciai képviselőt sem küld a februári téli olimpiára és a paralimpiára az északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen folyó „népirtás és emberiesség elleni bűncselekmények” miatt. Csao Li-csien kínai külügyi szóvivő egy nappal később egy sajtótájékoztatóján azt mondta, Kína határozott tiltakozását fejezte ki az Egyesült Államok felé a bojkott miatt. Elmondása szerint amennyiben az amerikai fél kitart amellett, hogy politikai ügyet csináljon a pekingi téli ötkarikás játékokból, úgy Peking komoly ellenlépéseket tesz.

Mindeközben világszerte egyre többen szólítják fel az országokat az olimpiától való távolmaradásra. Az ujgur diaszpóra tagjai novemberben gyűltek össze a Prágában az Ujgur Világkongresszusra, ahol csalódottságuknak adtak hangot, amiért a világ nem lép fel a muszlim kisebbség üldözése ellen. A The Guardian egy Ausztráliába menekült ujgur férfinak szentelt riportban hosszan sorolta a kínai hatóságok elleni bizonyítékokat, amelyek miatt a megszólalójuk szerint a világ országainak egyetértésben kellene bojkottálnia a pekingi játékokat.

Hiába azonban a napvilágot látott bizonyítékok, valamint a civilek és emberi jogi szervezetek hangos tiltakozása, Kína esetében a (sport)politikai döntések sosem egyértelműek. Ezt bizonyítja Peng Su-aj (Peng Shuai) kínai teniszezőnő ügye is. A 35 éves, párosban kétszeres Grand Slam-tornagyőztes sportoló a kínai „Facebookon”, a Weibón november 2-án hosszú bejegyzésben jelentette be, hogy néhány évvel korábban szexuális együttlétre kényszerítette őt Kína egykori miniszterelnök-helyettese, Csang Kao-li (Zhang Gaoli). A következmények súlyosak voltak: előbb a poszt, majd a versenyző tűnt el. Közel két hétig semmilyen hír nem érkezett Peng su-ajról. Több sportolótársa, így az amerikai Serena Williams és a japán Oszaka Naomi is arra szólította fel a világ kormányait, gyakoroljanak nyomást Kínára, hogy bizonyítsák, Peng biztonságban van. Később az ENSZ és a Nemzetközi Női Teniszszövetség, a WTA is csatlakozott a felhíváshoz. S bár nem sokkal később a kínai kormányzat hivatalos lapja, az angol nyelvű Global Times egyik szerkesztője, Hu Hszicsin (Hu Xijin) videót posztolt a Twitter-profilján a sportolóról, a megrendezettnek tűnő jelenet nem nyugtatta meg a közvéleményt.

„Akit bántalmazás ért, ne féljen előlépni”
Balogh Roland

„Akit bántalmazás ért, ne féljen előlépni”

Idén több sportágban is durva szexuális visszaélésekre derült fény. Ebből csak az egyik az év botrányává dagadt a kínai teniszezőnő, Peng Su-aj ügye.

Peng su-aj eltűnése miatt a WTA törölte a kínai rendezésű versenyeit, a Nemzetközi Tenisz Szövetség (ITF) ugyanakkor nem csatlakozott a bojkotthoz. – Nem áll szándékunkban egymilliárd embert megbüntetni, ezért továbbra is megrendezzük az eseményeinket az országban – mondta David Haggerty, az ITF elnöke.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) sem érezte szükségét az egyértelmű állásfoglalásnak. A szervezet november végi közleményében hangsúlyozta, hogy Thomas Bach, a NOB elnöke videotelefonon beszélt Penggel, az eszmecserének tanúja volt Emma Terho, a NOB sportolói bizottságának finn vezetője és Li Ling-vej, a NOB kínai tagja is. A félórás beszélgetés során a teniszező közölte, hogy biztonságban van pekingi házában, jól érzi magát, és barátaival, családtagjaival tölti az időt.

Azóta a teniszező újra előállt, és a szingapúri állami médiának adott interjújában azt állította, hogy félreértették a szavait, valójában senkit sem vádolt szexuális erőszakkal.

A pekingi olimpia diplomácia bojkottja befolyásolhatja valamelyest a játékokat, de közel sem annyira, mint a vírus. A járványhelyzet miatt a szervezők szigorú szabályokkal, és az elmúlt másfél évben megismert buborék-rendszerrel készülnek az eseményre, még a hulladék sem hagyhatja el a hermetikusan lezárt olimpiai falut, nehogy azzal együtt a vírus is kijusson a külvilágba. Kínában is megjelent már az omikron variáns, emiatt több városban is karantén-intézkedéseket vezettek be.

Ami pedig az olimpiákra időzített politikai tiltakozásokat illeti, eddig számos alkalommal történt már részleges, vagy teljes bojkott. 1956-ban a magyar forradalom vérbe fojtása, illetve a szuezi válság miatt több ország is távol maradt a melbourne-i játékoktól. 1976-ban a dél-afrikai apartheid rendszer elleni tiltakozásul összesen 22 afrikai ország hagyta ki a montreali játékokat. 1980-ban és 1984-ben a hidegháború következményeként előbb 65 ország zárkózott el a moszkvai olimpián való részvételtől, majd a Szovjetunió és a keleti blokk államai – Romániát kivéve – bojkottálták a Los Angeles-i játékokat. 2008-ban a pekingi olimpia előtt is felmerült az esemény széleskörű bojkottja, ám ettől végül minden ország eltekintett.

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2021/51-52. számában jelent meg, december 17-én.