– Őszintén? Felőlem érvényt szerezhetnek a saját szabályaiknak. Részemről rendben van. De akkor részemről ennyi volt. Felőlem bek*phatják – ezekkel a szavakkal jelentette be a 2013 óta megszakítás nélkül világranglista-vezető, ötszörös klasszikus, ötszörös rapid és hétszeres villám világbajnok Magnus Carlsen, hogy címvédőként visszalép az idén New Yorkban megrendezett rapid világbajnokságtól, a villám világbajnokságon pedig, szintén címvédőként, el sem indul. A kenyértörésre azt követően került sor, hogy december 27-én, helyi idő szerint kevéssel este hat óra előtt (azaz magyar idő szerint kevéssel tegnap éjfél előtt) a verseny főbírója közölte a világranglistavezetővel, hogy a hivatalos öltözködési szabályok megsértése miatt pénzbüntetésre ítélik, és az aznapi utolsó fordulóra nem kap párosítást, ellenben, ha másnap (azaz ma) kora délután kifogástalan állapotban jelenik meg, a versenyt folytathatja. Erre a norvég nagymester, aki a verseny első napján öt fordulóból mindössze két és fél pontot gyűjtött, és csak a 41. helyen állt a 180 fős mezőnyben, a világ legtöbb youtube-feliratkozóval bíró sakk-kommentátorának, Levy Rozmannak a műsorában kijelentette, hogy inkább visszalép.
A probléma a sakkszövetség egyáltalán nem szigorú, ám kötelezően érvényesített öltözködési előírásaiban gyökerezik. Mint azt Emil Sutovsky, a szövetség szakmai alelnöke elmondta, ezt az előírást a szövetség sportolói szervezete állította össze, melynek tagjai aktívan versenyző nagymesterek és mesterek. Eszerint tilos a világbajnokságon sportcipőben, farmerben, egy szál pólóban vagy bármilyen szakadt ruházatban megjelenni. Ezt a szövetség a verseny presztízsének emelése miatt vezette be, hiszen azt New Yorkban, a Wall Street egyik patinás épületében tartják, és az online közvetítésnek hála, az egész világon figyelemmel kísérik. Carlsen elmondta, hogy nem szándékosan szegte meg az előírást, hanem egyszerűen nem figyelt oda. Elmondta, hogy 27-én sokáig aludt, utána elment ebédelni, majd pont annyi ideje maradt, hogy visszamenjen a szobájába, és ott átvegye a cipőjét, és felvegyen egy zakót; a farmert egyszerűen elfelejtette. A norvég nagymester elmondása szerint, miután figyelmeztették, hogy a farmerével megsérti a dress code-ot, felkínálta, hogy másnap ezt észben tartja, mire a főbíró közölte vele, hogy még a forduló előtt át kell öltöznie, különben nem kap párosítást (azaz játék nélküli vesztőnek nyilvánítják). Erre a 34 éves világelső azt mondta, hogy ő már túl idős ahhoz, hogy ezeket a szigorú előírásokat komolyan vegye. Ha ragaszkodnak ehhez, akkor ragaszkodjanak, ő inkább elmegy valami olyan helyre, ahol kellemesebb az idő.
A versenyen egyébként másokat is megbüntettek, így például Ian Nyepomnyascsijt is, aki Carlsen 2021-es kihívója volt. Az orosz nagymester, aki a Nemzetközi Sakkszövetség zászlaja alatt versenyez, minthogy Oroszország illetve Fehéroroszorság versenyzői el vannak tiltva attól, hogy hazájukat képviseljék a sakk világversenyeken, viccesen megjegyezte, hogy reméli, az általa befizetett 200 dollár majd a Sakk Divat Kutató Alapítványhoz kerül, Emil Sutovsky pedig mindezekre úgy reagált, hogy nincs két különböző szabályrendszer, egy Carlsennek, egy pedig mindenki másnak. A Nemzetközi Sakkszövetség közleményben hangsúlyozta, hogy a Dress Code évek óta érvényben van, és minden játékos felé kommunikálták időben annak fontosságát, s a játékosok azt a nevezésükkel együtt elfogadták; továbbá, direkt odafigyeltek arra, hogy minden résztvevő szállodai elhelyezése sétatávolságon belül legyen a verseny helyszínéhez képest, hogy senkinek ne okozzon gondot az esetleges átöltözéssel járó időveszteség.
A norvég exvilágbajnok és a Nemzetközi Sakkszövetség közötti feszült helyzet egyik oka egyébként az, hogy Carlsen társszervezője volt egy Freestyle Sakk Világbajnokságnak még idén februárban. Ebben a rendszerben a tisztek nem a megszokott alapállásban, hanem véletlenszerűen kisorsolt pozícióban vannak. Ezt hívják még randomsakknak vagy Fischersakknak is, minthogy azt a korábbi világbajnok Robert Fischer propagálta annak idején. A versenyt Carlsen meg is nyerte. A sakkszövetség pedig mindenkit figyelmeztetett, hogy minthogy egyedül nekik van joguk bármilyenféle sakkvilágbajnokságot rendezni, ezt nem tekintik hivatalos világbajnokságnak, és ha valaki a jövőben ilyen eseményeken vesz részt, akkor a hivatalos rendezvényeken nem indulhat.
A norvég sakkfenomén évek óta hangoztatja, hogy untatja a hagyományos sakk. A klasszikus világbajnoki címének megvédési jogáról már 2022-ben lemondott, a rapid világbajnokit megvédeni az első napi rossz eredményei miatt nem volt esélye, mostani visszalépésével pedig a villám világbajnoki címének megvédéséről is letett.
A sakktársadalom vegyesen fogadta a visszalépésről szóló hírt. Egyesek kifogásolják, hogy egy ilyen elkerülhető ügy miatt elveszítette a verseny a világ legjobb sakkozóját. A kilencszeres magyar bajnok többszörös sakkolimpikon Almási Zoltán nagymester is hasonló véleményen van. Szerinte az eset nem fog jót tenni a sakkszövetség megítélésének és magának a versenynek sem. Almási szerint „simán megvárhatták volna vele a mai napot, csak ők erőt akarnak demonstrálni”. Ezzel szemben Berkes Ferenc nyolcszoros magyar bajnok nagymester, aki szintén többszörös sakkolimpikon, úgy vélte, hogy ideje volt Carlsent észhez téríteni, merthogy a szabályok mindenkire vonatkoznak, és „Carlsen a szüntelen sportszerűtlen fintorgásaival és provokációival is kitűnik a zseniális játékereje mellett.” Kapás Róbert, a magyar rendezésű 2024-ik évi sakkolimpia versenyigazgatója arról tájékoztatta lapunkat, hogy a budapesti versenyen ennél jóval enyhébb előírások voltak érvényben, lehetett akár nemzeti színű tréningruhában is asztalhoz ülni, a lényeg csak annyi volt, hogy „zárt öltözetben” játsszanak az olimpikonok. Carlsen Budapesten is állandó időzavarban volt; rendszeresen késett 5-10 perceket a saját meccseiről, az első fordulóban például taxi helyett Bubival érkezett meg. Ezt annak idején Karácsony Gergely főpolgármester ki is posztolta a közösségi oldalára.
A versenyen jelenleg négyes holtverseny van az élen, a mindössze 18 éves, orosz nemzetiségű (és nemzetközi zászló alatt játszó) Volodar Murzin mellett a lengyel Jan-Krzysztof Duda, az indiai Arjun Erigaisi és a szintén orosz Alexander Grischuk állnak 9-ből 7 ponttal.