Nagy szerencse, hogy az UEFA pár éve, egészen pontosan 2021-től kitalált egy harmadik nemzetközi kupasorozatot a gyengébb csapatok számára (a Bajnokok Ligája és az Európa-liga mellett a Konferencia-ligát), mert így legalább magyar csapat is megérheti az őszt egy nemzetközi sorozatban.
Hiába fogadkozik évről évre Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke, a Bajnokok Ligájának főtáblája mostanában csak kivételesen szerencsés sorsolás és egy koronavírus-világjárvány idején (amikor oda-vissza találkozók helyett egyetlen, zárt kapus mérkőzésen dőlt el a továbbjutás) jött össze a taopénzekkel alaposan kitömött magyar sztárcsapatnak. A mutatvány idén sem jött össze: pár napja a Groupama Arénában nem sikerült legyőzni a világverőnek azért nem nevezhető dán FC Midtjyllandot, így mivel idegenben 2–0-ra kikapott a zöld-fehér csapat, a legrangosabb torna főtáblája elúszott, és maradt az esély az Európa-ligára. Ehhez egy bosnyák csapaton, a Banja Luka-i Boracon kellene túljutni (az első, hazai mérkőzés 0–0 lett, a visszavágóra augusztus 29-én kerül sor Bosznia-Hercegovinában), de jó hír, hogy ha ez sem sikerülne, a Konferencia-ligában biztos a csoportkör a Fradinak.
Tavaly is ez volt, és ez azért nem nevezhető kirobbanó sikernek egy olyan együttestől, amelynek a kerete a Transfermarkt szerint közel 55 millió eurót, vagyis több mint 21 és fél milliárd forintot ér. De idén legalább nem érte akkora szégyen a csapatot, mint tavaly, amikor egy (akkor még) nevesincs klub, a villanyszerelőkből, mechanikai műszerészekből és egyetemi hallgatókból álló feröeri együttes (a Klaksvík akkori értéke nagyjából a huszada volt a Ferencvárosénak) búcsúztatta őket a BL-ből. Érdekesség, hogy a Ferencváros idén is szinte összekerült a a feröeriekkel – a Borac a legutóbbi fordulóban éppen őket győzte le szűk, 4–3-as összesítéssel.
Bár az M4 Sport megpróbálja sikerként eladni, idén is karcsú a magyar labdarúgócsapatok nyári nemzetközi mérlege. Pár napja így kezdődött egy cikk az említett portálon: „Több mint harminc éve várunk erre: az európai labdarúgókupák jelenlegi, 1992-től bevezetett selejtezős lebonyolítási rendszerében először fordulhat elő, hogy egynél több magyar klubcsapatnak is szurkolhatunk valamelyik nemzetközi sorozat főtábláján.” A lényeg a feltételes módon van: előfordulhat, de egyáltalán nem biztos.
Tény, hogy a nemzetközi selejtezőket júliusban megkezdő négy magyar együttes közül három még versenyben van augusztus végén (a Fehérvár nemrég kettős vereséggel búcsúzott a ciprusi Omoniával szemben), de a Konferencia-ligában érdekelt Felcsút számára az olasz Fiorentinán keresztül vezet az út oda (az első, idegenbeli mérkőzés döntetlennel zárult). A Paks tragikusan rosszul kezdett az Európa-ligában (otthon szenvedett 4–0-s vereséget a romániai másodosztályban játszó Vajdahunyadi Corvinultól), lebukott a gyengébb Konferencia-ligába, ahol aztán összeszedte magát, és túljutott egy ciprusi, valamint montenegrói együttesen. Most a cseh bajnokság ötödik helyezettjét, az FK Mladá Boleslavot kellene összesítésben legyőzni, hogy meglegyen az őszi főtábla a leggyengébb európai kupasorozatban (idegenben 2-2 lett az első meccs). És persze hol van a tavasz a magyar csapatok számára?
Arról is érdemes pár szót ejteni, hogy ettől az idénytől jelentősen megváltozik mindhárom nemzetközi klubsorozat lebonyolítási rendje. Megszűnik az eddig ismert csoportkör, mert leváltja a 36 csapatos, egytabellás főtábla. Ez nem azt jelenti, hogy mindenki játszik mindenkivel, hanem mindenkinek kisorsolnak a BL-ben és az Európa-ligában négy hazai és négy idegenbeli ellenfelet (a Konferencia-ligában csak 3 hazai és 3 idegenbelit), és ezek alapján alakul ki a tabella sorrendje. Az UEFA szerint így jóval érdekesebb (és tegyük hozzá, bonyolultabb) lesz a sorozat, mert minden egyes gól és megszerzett pont sokat nyom a latban, ugyanis nemcsak a közvetlen ellenfelekkel, hanem mindenkivel kell versenyezni.
Az alapszakasz végén a tabella első nyolc gárdája egyenesen a nyolcaddöntőbe jut, míg a 9–24. helyezett együttesek külön párharcot vívnak majd a legjobb 16 közé kerülésért. Innen a szokásos módon folytatódik a kieséses szakasz a döntőig és a végső győztes megtalálásáig. A Bajnokok-ligája 2026-os döntőjét egyébként Budapesten, a Puskás Arénában rendezik. A dolgok jelenlegi állása szerint nem fenyeget a veszély, hogy ott magyar csapatért kell majd szurkolnunk.
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2024/34. számában jelent meg augusztus 23-án.