
Néhány hónappal ezelőtt kisebb izgalmakat okozott annak lehetősége, hogy egy nemrégiben felfedezett aszteroida, a 2024 YR4 esetleg eltalálhatja bolygónkat. Az előzetes számítások eredményei szerint kivételesen nagy (több mint 3 százalék) volt annak a kockázata, hogy 2032-ben tényleg összeütközünk a kisbolygóval. Bár ez nem irtotta volna ki az emberiséget, de a becsapódás robbanóereje a hirosimai atombombáéval ért volna fel (ezért nevezik e mérettartományt „városgyilkos” aszteroidának). Vagyis, ha valamilyen hatalmas pech folytán egy nagyvárosra esne egy ilyen égitest, azt teljesen eltörölné a föld színéről.
Szerencsére később kiderült, hogy a becsapódás gyakorlatilag kizárható, hiszen ahogy a világ csillagászai elkezdték vizsgálni a 2024 YR4-et, csakhamar pontosítani tudták a pályáját, ami szinte biztosan elkerüli a Földet. Ugyanakkor olyan messze sem lesz tőlünk, várhatóan bőven a Hold pályája távolságán belül fog elhúzni mellettünk. Sőt, bizonyos valószínűséggel nekiütközhet a Holdnak, írja a New Scientist.
A James Webb űrteleszkóp legfrissebb felvételeit kielemző csillagászok egész izgalomba jöttek attól a lehetőségtől, hogy ilyen közelről vizsgálhatnak meg egy aszteroidabecsapódást (ami még sincs túl közel ahhoz, hogy elrontsa a hangulatot). A Johns Hopkins Egyetem kutatói igényeltek teleszkópidőt a James Webbre, hogy jobban meg tudják vizsgálni a 2024 YR4-et. Kaptak is öt órányi gépidőt március 26-án, amikor a teleszkóp erről az aszteroidáról készített felvételeket.
Ezekből például kiderült, hogy az aszteroida nagysága 60±7 méter, ami pontosabb, mint a korábban ismert 50-90 méteres átmérő. A korábbi becslés a látható fény tartományában működő teleszkópokból származott, de a James Webben van infravörös szenzor is, ami ilyen esetekben pontosabb. Kiszámolták a Holdba ütközés valószínűségét is, ami jelenleg 2 százalékosnak mutatkozik. Ez sem túl nagy, de megint csak sokkal magasabb, mint az átlagos aszteroidabecsapódások valószínűsége.
Minthogy a Holdba csapódó aszteroida nem veszélyeztet minket, a csillagászok igazából nagyon örülnének annak, ha a 2024 YR4 tényleg összeütközne a Holddal, és rajta egy nagyjából egy kilométer átmérőjű krátert hagyna, hiszen még sohasem volt hasonló esemény pontos megfigyelésére alkalmuk. De még a találat sem garantálja, hogy pontosan meg tudják figyelni a becsapódást, hiszen ennek a Hold Föld felé eső oldalán, és annak is egy sötét pontján kéne bekövetkeznie. Vagyis erre is csekély az esély, de legalább nem emberek millióinak élete vagy halála függ ettől.









