A glükóz lebontásának szabályozásában látják a kemoterápiát helyettesítő megoldást a Karolinska Institutet kutatói – írja a Promotions.hu. Az eredetileg a medicalxpress.com szakfolyóiratban megjelent hír szerint a kutatók transzlációs vizsgálatot végeztek, amely új mechanizmust azonosított a glükóz lebontásának szabályozásában több különböző rákfajta esetében. A felfedezés új terápiás stratégiákhoz vezethet, amelyek célja a rák növekedésének csökkentése.
A jelenlegi rákellenes gyógyszerek (kemoterápia) általános problémája, hogy a gyorsan osztódó sejtek növekedésének megakadályozására összpontosítanak. Mivel bizonyos normális egészséges sejtek ugyanolyan gyorsan osztódnak, mint a rákos sejtek, a kemoterápia az egészséges sejteket is elpusztítja, ami számos súlyos mellékhatáshoz vezet.
A rák jellemzője, hogy a rákos sejtek megváltoztatják anyagcseréjüket, hogy támogassák az energia és a sejtek építőköveinek termelését, amelyek szükségesek a gyors szaporodáshoz. A megváltozott glükóz-anyagcsere a leggyakoribb metabolikus változás, amelyet a rák esetében észlelnek, ahol a rákos sejtek növekedése szorosan kiapcsolódik a glükózhoz.
– Mivel a rákos sejtek anyagcseréje eltér a normál sejtektől, lehetőség van szelektív módon blokkolni a rákos sejtek anyagcseréjét anélkül, hogy az jelentősen befolyásolná az egészséges sejteket. Az erre a felismerésre épített rákkezelés kevesebb mellékhatással jár a betegek számára – mondja Erik Norberg, az intézet fiziológiai és farmakológiai tanszékének docense.