A legfőbb atlanti áramlási rendszer lassulása gyökeresen átalakítja a Föld időjárását
New Yorkban manapság nem ritkák az áradások. Képünk csak illusztráció! (Fotó: Adam Kuban/Flickr)

Az Egyesült Államok északkeleti részén az elmúlt húsz évben megduplázódott az áradások kockázata. Az amerikai Országos Óceán- és Atmoszférakutató Szolgálat (NOAA) legújabb kutatása kimutatta, hogy e szélsőséges időjárási események feléért az atlanti meridionális visszaforduló áramlás (AMOC) lelassulása a felelős. A lassulást pedig egyértelműen az éghajlatváltozás váltotta ki.

Az AMOC az Atlanti-óceán nagy tengeráramlási rendszere, amelynek része a Golf-áramlat is, és fő funkciója az, hogy a trópusi égövi óceánból meleg vizet hozzon az Atlanti-óceán északi medencéjébe. A délről észak felé áramló meleg víz a felszínhez közel halad, majd miután leadta a hőt, lehűl, a mélybe bukik, és mélytengeri áramlásként tér vissza a trópusokra. Csakhogy az éghajlatváltozás gátolja a lehűlő víz alábukását azáltal, hogy rengeteg jég olvad bele a tengerbe az északi-sarki jégsapkából és a grönlandi jégpajzsból.

A kutatók kijelentették, hogy az AMOC gyengülése egyértelműen szerepet játszik az Észak-Amerika keleti partvidékén mérhető, az átlagosnál is jelentősebb tengerszint-emelkedésben, és az ehhez kapcsolódó tengeráramlásokban. A globális felmelegedés egyszerre két módon is növeli az áradások kockázatát. Egyrészt a jégsapkák elolvadása növeli a tenger térfogatát, másrészt pedig a felmelegedő tengervíz a hőtágulás következtében kitágul, ami megint csak a térfogat növekedését eredményezi. 

A klimatológusok olyan modellt alkottak, amelybe betáplálták az 1912 és 2012 közötti tengerszint- és időjárási adatokat, illetve az AMOC működéséről gyűjtött ismereteket. Az eredményekből kiderült, hogy az AMOC játszotta a legfontosabb szerepet az északkeleti partvidék áradáskockázatának emelkedésében az elmúlt húz évben. Míg két évtizeddel ezelőtt évente átlagosan öt napig áradt az óceán a térségben, addig ez mára évi tíz napra emelkedett, vagyis az áradások gyakorisága megduplázódott.

A modellszámítások szerint e növekedés akár feléért is az AMOC gyengülése tehető felesőssé. Ugyanakkor némi pozitívum is kiolvasható az eredményekből. A számítások ugyanis azt tükrözik, hogy az AMOC még valószínűleg három évig gyengül, és ezzel párhuzamosan még gyakoribbá válnak az áradások, de aztán stabilizálódhat az akkori gyengébb szinten.