A malária ellenállóvá válhatott az egyik legfontosabb gyógyszerre
Maláriaszúnyog (Fotó: NICD)

A malária napjainkban is több mint 600 ezer embert öl meg világszerte, a halálos áldozatok nagy többsége afrikai (ebben szerepet játszik a betegség földrajzi elterjedése, illetve a hatékony orvosi ellátás hiánya is). A halálos áldozatok háromnegyede öt év alatti gyermek. Ezért is rendkívül aggasztó a hír, miszerint először fedeztek fel afrikai gyerekekben egy olyan maláriatörzset, ami rezisztens a betegség gyógyításában használt legfontosabb gyógyszerre, az artemizininre. Ha ezt a felfedezést más vizsgálatok is megerősítik, akkor esetleg változtatni kell az afrikai gyerekek kezelési protokollján – írja a Nature.

A WHO ajánlása szerint az enyhe lefolyású maláriát tablettaként adott gyógyszerek kombinációjával kezelik. Ebben az artemisinin játssza a főszerepet: a feladata a maláriaparaziták nagy részének gyors kiirtása a beteg szervezetéből. A kombináció másik hatóanyaga viszonylag sokáig megmarad a szervezetben, és azokat a parazitákat öli meg, amelyek valamiért túlélték az artemizinin támadását. A súlyos, sokszor halálos maláriát intravénás artemizininnek kezelik. Látható, hogy a gyógyszer szinte megkerülhetetlen a malária kezelésében. 

A most publikált kutatásban száz súlyos maláriában szenvedő, gyermeket vizsgáltak, akik életkora 6 hónapostól 12 éves korig terjedt. Úgy találták, hogy 11 százalékuk mutatott részleges rezisztenciát az artemzininre. A részleges rezisztencia nem jelenti azt, hogy a szer teljesen hatástalan lenne, de lassabban öli meg a parazitákat mint az az érzékeny kórokozók esetén szokásos. Konkrétan az artemizinin esetében részlegesen rezisztensnek minősítik a patogént, ha a hatóanyagnak több mint öt órára van szüksége ahhoz, hogy a szervezetből kipucolja a paraziták felét.

Nyolc vizsgált gyermek szervezetében megtalálták azokat a maláriagéneket, amelyeket korábban már összekötöttek a rezisztenciával. Tíz gyermek maláriája kiújult az artemizininkezelés után, ami megint csak a szer hatásosságának csökkenésére utal. Őnáluk nem találtak ismert rezisztenciagéneket, így azt feltétezik, hogy ők a kombinációs kezelés másik összetevőjére válhattak rezisztenssé, de ez még csak feltételezés.

A kutatók szerint, még ha a gyógyszer részlegesen továbbra is működik, lassulhat a hatása. Minthogy a kezelés sikeressége nagyon függ attól, hogy milyen korán kap a beteg hatékony gyógyszert, így a rezisztencia terjedésével mindenképpen növekedni fog a malária mortalitása. Ráadásul a mostani állapot csak a folyamatos evolúció köztes állomása. Teljesen biztosra vehető, hogy a jövőben egyre több rezisztens törzs jelenik meg, és ezek egyre erősebben ellenállnak majd a bevett kezeléseknek.