
Bár a Trump-kormányzat semmit sem kímélő költségvetési megszorításai miatt a NASA egymás után törli a jövőben tervezett űrkutatási programokat, így teljes a bizonytalanság a jövőbeli űrtevékenység lehetőségeit illetően, az egyik legizgalmasabb terv egy Holdra telepítendő űrteleszkópról szólna. A terv, amely a 2030-as években építené fel a teleszkópot a Hold túlsó oldalán (amely természetesen nem „sötét", csak mi nem látjuk közvetlenül), a végső elfogadás előtt áll.
A Holdra telepítendő rádioteleszkóp többek között azért lenne előnyösebb helyzetben a földi társaihoz képest, mert e berendezést nem vakítanák el a sok ezer szatellitből álló műholdflották (megakonstellációk), amelyeket például a SpaceX bocsát fel, és internetet szolgáltatnak az űrből. E kis méretű műholdak sok csillagász szerint ellehetetlenítik a földi csillagászati megfigyeléseket, ami például képtelenné tehet minket a Földet veszélyeztető aszteroidák korai detektálására is.
A tervek szerint a Holdon felépítendő rádioteleszkóp „tányérja” (amelyet egy természetes kráterben alakítanának ki), nagyjából 1,3 kilométeres átmérőjű lenne. A terv előzetesen számított költsége meghaladná a 2 milliárd dollárt (vagyis a tényleges költség ennél sokkal magasabb lenne a végén). A Holdkráter Rádioteleszkóp (LCRT) elnevezésű létesítményt teljes egészében robotok építenék fel. A kráter felett drótkötelekből álló hálót feszítenének ki. Jelenleg a terv meglehetősen sci-fibe illőnek tűnik, de ki tudja, milyen lehetőségei lesznek tíz év múlva az űrkutatóknak.
A Földön sem ismeretlen, hogy a felszín természetes mélyedéseit használják ki a parabolaantenna tányérjának kialakítására. Ilyen elven alakították ki a nemrég megsemmisült Puerto Ricó-i Arecibo-teleszkópot, illetve a kínai Ötszáz Méteres Szférikus Teleszkópot is. A terv megvalósításához már ki is néztek egy alkalmasnak tűnő krátert. Nem ez az első alkalom, hogy felmerül a Holdon felépítendő teleszkóp terve. Csillagászok egy csoportja már 1984-ben is felvetette ezt z ötletet, de akkor ez még sokkal irreálisabb volt, mint manapság.