Egy új kutatás szerint a csekély alkoholfogyasztás egészségi előnyei nem léteznek

Egy új kutatás szerint a csekély alkoholfogyasztás egészségi előnyei nem léteznek

Guinness sörök próbára készen (Fotó: Guinness)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Az alkoholfogyasztásról a legtöbb ember (és például a hollywoodi filmek) teljesen másképpen vélekedik, mint a dohányzásról. Míg utóbbiról mindenki tudja (még a dohányosok is), hogy mérgező, és a legtöbb halálos betegség kockázatát növeli, addig a mérsékelt italozást a legtöbben elfogadhatónak, sőt szinte kívánatosnak – a kulturális tradíciók és az emberi társas viselkedés elmaradhatatlan részének – tekintik (és a filmeken is inkább a humoros aspektusai tűnnek fel). Pedig az alkoholfogyasztás is rengeteg betegséget és világszerte milliók korai halálát okozza. ugyanakkor mégis lehet valami a megengedőbb álláspont hátterében, hiszen számos kutatás kimutatta, hogy a mérsékelt mennyiségű alkoholt fogyasztó emberek halálozása alacsonyabb, mint a teljesen abszcinenseké. E jelenséget „J-görbe-hatásnak” nevezik, mert a halálozás görbéje az elfogyasztott alkoholmennyiség függvényében J betűt formáz (a zéró fogyasztásból kiindulva kicsit csökken, majd az iszákosok mortalitása az egekbe emelkedik). De vajon igaz ez? A kanadai Victoriai Egyetem kutatói szerint a csekély alkoholfogyasztás látszólagos egészségi előnyei nem léteznek, azok csupán a hanyagul elvégzett vizsgálatok melléktermékei.

14 százalékkal alacsonyabb a halálozása a mérsékelt alkoholfogyasztóknak az abszcinensekénél, a vizsgálatok átlagos eredménye szerint. Ez szinte túl szép, hogy igaz legyen.

ital hetente–2 ital naponta: akinek alkoholfogyasztása e határok közé esik, az számít mérsékelt ivónak.

107 korábban közölt tanulmány eredményeit elemezték újra a kutatók. Kiderült, hogy a legtöbb esetben a vizsgálatokban a nagyivókat olyan abszcinensekkel hasonlították össze, akik betegség miatt hagytak fel az alkoholizálással. Vagyis az abszcinensek általános egészségi állapota rossz volt. 

2,8 millió ember hal meg évente a világon az alkoholfogyasztás közvetlen következményeként. Egyre több bizonyíték szól arról, hogy nem létezik biztonságos alkoholfogyasztás, már a legkisebb mennyiség is emeli a betegségek kockázatát.

12 százaléka az 50 év alatti férfiaknak és 4 százaléka a nőknek az alkoholfogyasztás miatt hal meg.

27 százaléka a 50 év feletti nők és 19 százaléka a férfiak rákos megbetegedéseinek kapcsolatba hozható az italozási szokásaikkal.

60 különféle betegség kialakulása hozható egyértelmű kapcsolatba az alkoholfogyasztással.

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2024/31. számában jelent meg augusztus 2-án.