Kihalt emberfélék genomjának vizsgálatáért adták az orvosi Nobel-díjat
Svante Pääbo (Fotó: Wikipédia)

A Nobel-bizottság hétfőn bejelentette, hogy az idei orvosi és fiziológiai Nobel-díjat a svéd Svante Pääbónak ítélték a kihalt emberelődök genomjával, illetve az emberi evolúcióval kapcsolatos felfedezéseiért. „Svante Pääbo, úttörő kutatásai során, elérte a látszólag lehetetlent: szekvenálta a neandervölgyi ember genomját” – áll a díj indoklásában.

Emellett Pääbo korszakalkotó felfedezéseket tett egy viszonylag újonnan felfedezett emberféle, a gyeniszovai ember genomjával kapcsolatosan is. Kutatásai során bizonyította, hogy a modern ember (Homo sapiens) a neandervölgyi és a gyeniszovai emberrel is hibridizálódott, és a két kihalt rokon genetikai nyomai mindmáig megtalálhatók rengeteg ma élő ember génkészletében. Pääbo felfedezései a Nobel-bizottság értékelése szerint egy teljesen új tudományágat, a paleogenomikát indították útjára.

Minekünk, magyaroknak az idei orvosi Nobel-díjas személye talán kissé csalódást jelent, hiszen ez egyúttal azt is jelenti, hogy Karikó Katalin idén sem nyerte el az orvosi Nobel-díjat. Még van némi esélye, hogy az idei kémiai díjat elnyerje, de igazán az orvosi illene az mRNS-vakcinák technológiájához. Az általános vélekedés szerint Karikó egyszer mindenképpen Nobel-díjat fog kapni, de a bizottság általában óvakodik attól, hogy egy felfedezést rögtön díjazzon, előbb általában megvárják, hogy a következő éveben kétséget kizáróan bebizonyosodik-e az eredmény helytállósága.