Az Oxfordi Egyetem egyelőre nem lát bizonyítékot arra, hogy az omikron ki tudná játszani az oltásokat
A német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyaggal, a Comirnaty-vakcinával töltött fecskendők a gyöngyösi Bugát Pál Kórház oltópontján. (Fotó:MTI/Komka Péter) - Fotó: Komka Péter

Az egész világ lélegzet-visszafojtva várja a kísérleti eredményeket arról, hogy a múlt héten Dél-Afrikában felfedezett, azóta viszont már számos más országba eljutott omikron koronavírus-variáns képes-e ellenállnia az oltások nyújtotta védelemnek. Az omikronnak több mint 50 mutációja van, sok közülük segítheti az immunitás legyőzését és a gyors terjedést.

Az Oxfordi Egyetem kutatói (akik közreműködtek az AstraZeneca-oltás kifejlesztésében) is vizsgálják az omikront, és azt közölték, hogy eddig nem találtak bizonyítékot arra, hogy a mutáns ki tudná játszani a vakcinákat.

„A múlt évben megjelent új variánsok ellenére a vakcinák továbbra is nagyon magas szintű védettséget nyújtanak a súlyos megbetegedés ellen. Eddig nincs bizonyíték arra, hogy ez az omikron esetében másképpen lenne”

– áll a Bloomberg által idézett közleményükben. Ugyanakkor nem világos, hogy ezt pontosan milyen vizsgálatok eredményei alapján közölték. A vakcinagyártók még nem közöltek semmilyen eredményt a saját vizsgálataikból, a Moderna elnöke viszont kifejezetten aggasztó nyilatkozatot tett arról, hogy „olyan a világon nincs, hogy a vakcinák ugyanazt a magas védettséget tudják biztosítani az omikron ellen, mint eddig.”