Brutális hőmérsékleti rekordok dőlnek meg épp világszerte
Fotó: Unsplash/Immo Wegmann

A globális felmelegedés (vagy akár most már lassan a klímaöngyilkosság kifejezést is használhatjuk rá) korában teljesen megszokottá válik lassan, hogy hónapról-hónapra új hőmérsékleti rekordok dőlnek meg. Elcsépelt klisé, miszerint „a mérések még a legfelkészültebb kutatókat is megdöbbentették”, ám mostanra már annyira hozzászoktak mind a klímakutatók, mind a közvélemény ahhoz, hogy a felforrás korszakában egyre újabb rekordok születnek, hogy lassan már csak a tömegkatasztrófát okozó időjárási anomáliáknak van hírértéke. Mi ebből, Európa közepén, májusban, egy viszonylag hűvösebb tavaszi periódusban, keveset érzékelünk, ám ettől még a világon százmilliókra tehető azok száma, akik szenvednek a szokatlanul kemény hőségben.

Kezdjünk Amerikával! Texasban az utóbbi napokban nem volt szokatlan a 40-41 fokos meleg sem, ráadásul az előrejelzések szerint a Rio Grande völgyében akár 45-46 fokot is mérhetnek majd. Ahogy a klímaváltozással szemben szkeptikus Fox hírcsatorna tematikus online oldalán fogalmaztak: noha a naptár szerint még csak május van, de valójában mintha az Inferno hónapban járnánk már. Az elmúlt két napban több mint 50 hőmérsékleti rekord dőlt meg itt, és még a hét végéig jeleznek előre 40 fokos vagy afeletti hőmérsékleti értékeket San Antonio, illetve Austin városokban. Ez Texasban, amely Észak-Afrikával van azonos szélességi fokon, nem szokatlan – júliusban vagy augusztusban. Májusban erre még a mérések kezdete óta nem volt példa. A magas hőmérsékleti értékek természetszerűen magas egészségügyi kockázati értékkel is együtt járnak, így az államban több megyében is „extrém hőriasztás” van érvényben, míg máshol csak „erős hőveszély” – ez nálunk 3. illetve 2. fokozatú hőségriadónak feleltethető meg nagyjából. Minthogy Amerika déli államaiban a légkondicionálók használata elterjedt, a magas hőmérséklet előreláthatóan jelentős energiafelhasználással is fog majd párosulni (miközben Texasban jelenleg a működő erőművek harmada van karbantartás miatt leállítva). A Climate Central (Központi Klímaintézet) jelentése szerint a globális felmelegedés miatt az államban ötször nagyobb a valószínűsége a hasonló extrém magas hőmérsékleti értékek kialakulásának – mindezt úgy, hogy a január 20-án hivatalba lépő második Trump-elnökség az elmúlt közel négy hónap alatt száműzte az állami ügynökségek szótárából a „globális felmelegedés” és „klímaváltozás” kifejezéseket, mert azokat túlságosan „woke”-nak találta, maga az elnök pedig arra mint „hoax” hivatkozott; leépítette a katasztrófa-figyelő hálózatot, és minden téren tagadja a klímaváltozás meglétét.

Az amerikai Nemzeti Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint az Egyesült Államokban kétszer annyi ember hal meg a hőség negatív egészségügyi hatásai miatt, mint hurrikánokban és tornádókban együttesen, azt pedig a világon minden tudományos szervezet egyöntetűen elismeri, hogy a tapasztalt globális felmelegedés okozója egyértelműen az emberi tevékenység, azon belül is elsősorban a fosszilis energiahordozókból, illetve erdőirtásból, hibás talajművelésből fakadó légköri széndioxid-szint emelkedés. Eközben Texasban a republikánusok által vezetett állami törvényhozás éppen most tervez olyan intézkedéseket bevezetni, amelyek akadályozzák az új szél-, valamint naperőművek építését (miközben szén-, gáz- vagy nukleáris erőművekre a korlátozás nem vonatkozik), illetve írnák elő, hogy minden egyes újonnan a rendszerbe állított szél- vagy naperőműből nyert áramra ugyanannyi egységnyi szén-gáz vagy nukleáris forrásból származó árammenyiséget kell létesíteni (miközben a szél- és naperőműveknek a célja nem az energiaportfólió diverzebbé tétele lett volna, hanem a hagyományos energiatermelők kiváltása).

Épp felforr a világ, a remények viszont kihűlnek
Nádasi Balázs

Épp felforr a világ, a remények viszont kihűlnek

Nem csak Magyarország, hanem szinte az egész világ korábban csak ritkán látott, már az egészségre is veszélyes forróságtól szenved.

Nem csak az Egyesült Államokat sújtja szokatlan hőség. Ha Észak-Amerikában maradunk, Kanadában, Manitoba provinciában, Carmen városban egymás után három napon át volt 35 fok felett a levegő hőmérséklete, ami teljességgel abszurd magas hőmérséklet lenne ott még nyáron is. Winnipegben (Manitoba provincia fővárosában) 37 fokot mértek. Másfelől az előrejelzések szerint ugyanitt néhány napon belül havazás várható. A Kanadához közeli Izlandon, bár azt hihetnénk, hogy az egy hűvös hely, szintén csúcsértékeket mutat a hőmérő. Igaz, „csak” közel 26 fokot mértek, ám az észak-sarkkörhöz ilyen közel ez elképesztő magasnak számít az évnek ebben a szakaszában – vagy akár nyáron is.

A közép-ázsiai egykori szovjet tagköztársaságokat (Kazahsztán, Üzbegisztán, Türkmenisztán) ugyanúgy hőhullám kínozza. A nagyjából Nápollyal vagy Isztambullal egy szélességi fokon lévő Zarafshonban (melyet Aranyvárosnak is mondanak) 30 fokos éjszakai minimum-hőmérsékletet mértek, míg Türkmenisztánban 26, Kazahsztánban 25,6 fokos éjszakai minimum-rekordot jegyeztek fel. Ha ilyen az éjszaka, milyen a nappal? Több, mint 30 kazah városban volt minimum 37 fok napközben (emlékezzünk, májusról, a tavasz utolsó hónapjáról van szó), Karakban 42,6 fokot mutatott a hőmérő. Ezeket a számokat árnyékban, két méteres magasságban mérik, aszfaltúton vagy beton közelében ennél jóval magasabb a hőmérsékleti érték. A Kazahsztántól délebbre fekvő Türkmenisztánban 11 városban mértek 40 fok feletti hőmérsékletet, a csúcs 45,6 fokkal Sarahsban volt, míg Üzbegisztánban 17 ilyen város volt, ahol 40 fok feletti volt a napközbeni csúcsérték. (Ezek, valamint a későbbi adatok Maximiliano Herrera klimatológus, klímatörténész közösségi oldaláról vannak.)

Az óceánok felszíne négyszer olyan gyorsan melegszik, mint harminc éve, és ez nagyon rossz jel
Nádasi Balázs

Az óceánok felszíne négyszer olyan gyorsan melegszik, mint harminc éve, és ez nagyon rossz jel

A felmelegedés mostani mértéke még tovább gyorsulhat a következő húsz évben

Mi a helyzet Afrikával? Algériában 47,2 fokkal született új májusi rekord, de 47 fokot mértek Csádban, 46,8 fokot Nigerben. Afrika déli részén most – mikor lassan elkezdődik a déli féltekén a tél – mértek Namíbiában 37,3 fokot, Dél-Afrikában 39,5 fokot.

Az minden objektív mérés szerint is biztos, hogy Földünk felmelegedőben van, és ezek a tavaszvégi magas értékek nem sok jóval kecsegtetnek a nyárra nézve sem. Akár tetszik, akár nem, ez az új realitás. A probléma nem is elsősorban a felmelegedés tényével van, hanem azzal, hogy annak a sebessége a természetes sebességhez képest egy tanulmány szerint 170-szeres (!), ami megnehezíti, vagy (az emberi jelenlét miatt) éppen egyenesen lehetetlenné teszi a természet számára az alkalmazkodást (elvándorlást). Ezzel együtt a légköri szén-dioxid feldúsulása (a jégfuratokból vett minták alapján 1750-ben még 227 ppm – részecske per millió részecske –, 1850-re már 280 ppm, 1950-re már 311 ppm, jelenleg pedig már 430 ppm) is a paleoklimatológiai adatok szerint sokkal magasabb hőmérsékleti értékekkel van korrelációban, például az eemi időszakban (nagyjából 130 ezer évvel ezelőttől 115 ezer évvel ezelőttig), amikor a maihoz hasonlóan meleg volt, sőt, egy kicsivel talán még melegebb is, 280 ppm volt a kutatások szerint a légköri szén-dioxid mértéke – azaz, további felmelegedés várható. Az, hogy a két érték (légköri széndioxid-szint, illetve globális hőmérséklet) nem teljesen korrelál, a klímatudósok szerint elsősorban az óceánok hőelnyelő képességéből és a nagy rendszerekre jellemző lassú változás jellegéből fakad, ám több klímatudós is meg van arról győződve, hogy a már kibocsátott, légkörbe került üvegházhatású gázok jelenléte visszafordíthatatlan folyamatokat indított be, így a további felmelegedés elkerülhetetlen lenne még akkor is, ha holnaptól kezdve a légköri széndioxid-koncentráció nem növekedne tovább.

A klímaváltozás láncreakciót indít el
Csécsi László

A klímaváltozás láncreakciót indít el

Ha nem értjük meg, hogyan reagáltak elődeink a válságokra – és milyen hibákat követtek el közben –, akkor mi is vakon ismételgetjük őket.