A Space X cég Falcon rakétája új világrekordot állított fel: 143 műholddal a fedélzetén bocsátották fel Floridában vasárnap, írja az MTI. A korábbi csúcsot egy indiai űrjármű tartotta, mely egyszerre 104 szatellitet állított pályára. Az új rekord is azt mutatja, komoly strukturális változás megy végbe az űriparban, ami a korábbinál sokkal több szereplő részvételét teszi lehetővé.
A változás a miniatűr, olcsó alkatrészek forradalmának köszönhető, melyek közül sok közvetlenül az okostelefonok és más elektronikus fogyasztási cikkek világából származik. Ez azt jelenti, hogy egyre többek számára elérhető a műholdépítés.
A Falcon a Space X tíz saját műholdját is szállította, melyek a globális szélessávú internet biztosítására épülő Starlink telekommunikációs műholdrendszer legújabb darabjai. A sokféle méretű és formájú szatellit közül a San Franciscó-i Planet cég 48-at küldött az űrbe a Falconnal. Az új küldeménnyel már több mint 200-ra nőtt a cég SuperDove-modelljeinek száma, melyek a Föld felszínét fotózzák naponta, 3-5 méteres felbontással. A SuperDove műholdjai akkorák, mint egy cipősdoboz, de a Falcon rakományának többi darabja között voltak kávéfőzőnél alig nagyobb, de puhakötésű könyvnél kisebbek is akadtak.
A nagyobb, utazótáskányi méretű műholdak között számos radart is szállított a Falcon. A radarműholdak hagyományosan több tonnás objektumok voltak, űrbe juttatásuk százmillió dolláros költséget jelentett, ám az új alkatrészek látványosan csökkentették a súlyukat – száz kilogramm alá – és az árukat is.
A magánűrvállalatát, a Space X-et húsz év alatt az első vonalba felfuttató Elon Musk még két éve jelentette be azt az ambiciózus tervet, hogy mintegy 12 ezer kis méretű műhold fellövésével egy szatellithálót vonnának a Föld köré, amely többek között a könnyebb kommunikációt szolgálná. Hasonló terveket dédelget több óriáscég, így például az Amazon is. Ezzel kapcsolatban, ahogy arról korábban lapunk is írt, csillagászok többször is arra figyelmeztettek, a műholdak tömeges használata tönkreteszi a csillagászati megfigyeléseket, így többek között a Földre veszélyes aszteroidák észlelését.