
Elon Muskról sok mindent el lehet mondani, többek között azt is, hogy a brit Királyi Társaság (Royal Society), vagyis a világ legrégebbi és legtekintélyesebb tudományos akadémiája tagja. Bár tudósnak talán mégsem neveznénk, de a társaság tagjai azzal indokolták a felvételét, hogy elévülhetetlen érdemei vannak az űrhajózás fejlesztésében (a néhány százmilliárd dollárja mellett, amiből akár a Royal Societyt is támogathatná).
Az utóbbi egy évben azonban igencsak drasztikusan megváltozott Musk megítélése. Míg korábban a demokratákat támogatta, a tavalyi elnökválasztáson már kisebb vagyont költött Trump megválasztására, aminek meg is lett az eredménye: az új elnök megtette őt a kormány legbefolyásosabb szürke eminenciásává, az általa vezetett Kormányzati Hatékonysági Hivatal (DOGE) pedig soha sem látott megszorításokba kezdett a szövetségi költségvetésben.
E megvonások különösen súlyosan érintik a tudományt, a környezetvédelmet, a közegészségügyet, illetve a nemzetközi segélyezést. Emellett az általa megvásárolt Twitter (ma már X) közösségi oldalon is rendszeresen terjeszt áltudományos hazugságokat (például a coviddal kapcsolatban), és kifejezetten bátorít másokat is, hogy tegyenek így. Emiatt a Royal Society (és a brit tudományos elit) számos tagja úgy véli – egy sokak által aláírt nyílt levél szerint –, hogy Musk immár „fenyegetést jelent a tudományra”, és ezért méltatlanná vált a Royal Society-tagságra.
A társaság vezetése azonban látványosan nem reagált semmit a Muskkal kapcsolatos kritikákra. Eddig több mint 150 tag szólította fel a vezetést, hogy intenzívebben lépjen fel Musk ellen, aki éppen az amerikai tudományosság megtörésén munkálkodik. Ez egyértelműen a kizárást jelentette az ő értelmezésükben.
Végük a Royal Society vezetése kénytelen volt értekezletet összehívni, amit hétfőn tartottak. Az utána kiadott közlemény szerint erőteljes, politikai töltetű vita bontakozott ki, de végül nem zárták ki Muskot a tagok sorából. Ez nem annyira az amerikai milliárdos kvalitásainak köszönhető, hanem annak, hogy a társaság 1660-as alapítása óta mindössze egy embert zártak ki: 250 évvel ezelőtt Rudolf Erich Raspe német tudóst, akit csalással és lopással vádoltak. Nem akartak Muskkal precedenst teremteni, ami esetlegesen további kizárások sorozatát indította volna el.
Még korábban, a vezetés tétlenségét megelégelve két kutató, Dorothy Bishop, az Oxfordi Egyetem és Andrew Millar, az Edinburghi Egyetem professzorai tiltakozásképpen lemondtak a tagságukról. A Musk ellen írt nyílt levelet eddig több mint 3300 brit kutató írta alá. A tiltakozók szerint a vezetés ügyvédekkel konzultálva döntött Musk tagságának fenntartása mellett, mert el akarták kerülni az esetleges végeláthatatlan és drága pereskedést (hiszen még az ő jogi erőforrásaik sem mérhetők a több mint 350 milliárd dolláros vagyonú Muskkal).
Nagy valószínűséggel a mostani (nem) döntés nem fogja kielégíteni a Musk kirúgását követelő tagokat, így feltételezhető, hogy ez az ügy további akciókra sarkallja majd őket. Az egyik tiltakozó, Fiona Fox, a Royal Society tagja így nyilatkozott a BBC-nek: „rémisztő dolgok történnek az Egyesült Államokban: adatbázisokat tüntetnek el, weboldalakat szednek le az internetről. Pedig ez a tudás mindenki tulajdona. A félelem légköre terjed, az emberek pedig már öncenzúrát gyakorolnak. Ez egészen ijesztő.”