Harc az áltudományok ellen: Boldogkői Zsoltot és Tauber Zsófiát díjazta a Szkeptikus Társaság
Boldogkői Zsolt az Orosz László-életműdíjjal 2025. március 8-án (Fotó: Magyar Hang/Majláth Ronald)

Orosz László-életműdíjjal jutalmazta a Szkeptikus Társaság Boldogkői Zsoltot, aki lassan másfél évtizede küzd az áltudományos nézetek és téveszmék terjedése ellen. A 2023 decemberében elhunyt neves magyar fizikusról elnevezett életműdíjat idén alapította a társaság, amivel párhuzamosan létrehozták az Orosz László-díjat is, amit 2025-ben Tauber Zsófia, a Gondolatok egy biológustól nevű blog szerzője kapott.

A társaság közlése szerint az Orosz László-díjjal az áltudományok elleni fellépést ismerik el. – Kiváló ismeretterjesztő volt, valamit nagyon jól csinált – mondta el lapunknak Boldogkői Zsolt Orosz Lászlóról, akit ugyan személyesen nem ismert, de rengeteg videóját megnézte még sok évvel ezelőtt. Ezekből kiderült, hogy a fizika tudománya igenis hatékonyan népszerűsíthető, ha valaki ezt megfelelő módon adja elő. Az akadémiai doktor ezért nagyon büszke arra, hogy ő lett az első, aki megkapta az Orosz László-életműdíjat.

De miért terjednek mégis olyan gyorsan az áltudományos nézetek a mai világban? Boldogkői szerint ugyan régen is voltak tudománytalan nézetek, azonban több szűrő is rendelkezésre állt, hogy ezek ne kerüljenek be a médiába, hiszen régebben többnyire az értelmes embereket engedték be a műsorokba tudományos dolgokról beszélni. Mostanra viszont a véleménynyilvánítás szabadsága maximális lett, így már nincs ez a védelmi mechanizmus.

Legalább ekkora problémát jelent, hogy napjainkban az alacsony kognitív komplexitással rendelkező emberek hajlamosak olyan közösségekbe tömörülni, ahol egymást erősítik a kívülről jövő, zavaró ellenvéleményekkel szemben. Ebben a közösségi médiának kulcsszerepe van. De az is fontos elem, hogy a legtöbbször nem mélyfilozófiai kérdésekről alakulnak ki áltudományos nézetek, hanem olyan témákról, amelyek közvetlenül érintik az embereket. Ilyen az emberi egészség, a táplálkozás, az oltások és gyógymódok, amelyekről előszeretettel terjesztenek hamis nézeteket. Boldogkői Zsolt szerint ha a tudomány képviselői nyilvánulnának meg gyakrabban, minden bizonnyal az ő véleményüket osztanák a legtöbben, azonban mostanra ez már nincs így. – Ma megjelennek olyan szélhámosok, akik fehér köpenyt viselnek, akiknek szinte mindig valamilyen közvetlen anyagi érdekeltségük fűződik ahhoz, hogy a téveszméiket terjesszék – hangsúlyozta a biológus.

Ám a legnagyobb probléma még csak nem is az, hogy az emberek nem ismerik meg a tudományt. Ennél jóval nagyobb gond, hogy a nyugati civilizáció alapértékeit veszélyeztetik ezek az áltudományos nézetek. – Mindezt felismerték bizonyos politikusok, és most megpróbálják egy zászló alá vonni az irracionális gondolkodást, úgy tűnik, sikerrel – tette hozzá Boldogkői, aki szerint ennek eredményeként a demokrácia, a humanizmus, az egyenlőség, a szabadság és a tolerancia értékei ma már összeomlóban vannak.