Rejtélyes óceán hömpölyöghet a Mars felszíne alatt
A Curiosity szonda felvétele a Mars sivatagos felszínérők (Fotó: NASA)

A Marson jelenleg nincsenek felszíni vizek, de a bolygó felszínének (folyó- és tómedrekre emlékeztető) geológiai képződményei arra engednek következtetni, hogy a régmúltban ez másképpen volt. Minthogy jelenlegi tudásunk szerint az általunk ismert élet elképzelhetetlen folyékony víz nélkül, ennek hiánya kizárja, hogy a Mars felszínén jelenleg élet legyen. Éppen a víz élet fenntartásában játszott központi szerepe indokolja azt, hogy a különféle bolygókat vizsgáló teleszkópok és űrszondák gyakran kutatnak víz után.

Noha tehát jelenleg a Mars felszínén nincs folyékony víz, ez nem jelenti azt, hogy a felszín alatt sincs. Egy kínai geofizikusok által vezetett kutatócsoport a Marson mért szeizmikus hullámok elemzéséből márpedig arra a következtetésre jutott, hogy a bolygó mélyén hatalmas, folyékony vízből álló óceán rejtőzhet. E víz mennyisége hatalmas lehet: a felszín alatti óceán több ezer méter mély lehet, és ha a teljes vízmennyiség kijutna, elöntené az egész felszínt.

A modellszámítások eredményei szerint a folyékony vízréteg a felszín alatt 5,4–8 kilométeres mélységben található. A víz teljes térfogata elegendő lenne arra, hogy a Mars felszínét 520–780 méter mély óceánnal borítsa be, vagyis hatalmas vízmennyiségről van szó. A térfogata összevethető a földi Antarktisz jégsapkájába fagyott víz mennyiségével.

A Mars 4–3 milliárd évvel ezelőtt alakult ki, és a története korai időszakában a tudósok szerint kifejezetten meleg és nedves bolygó volt. Erre utal a felszín számtalan formációja (folyómedrek, öblök és üledékes kőzetek), amelyek mind a víz építő- és rombolómunkájának emlékei. Csakhogy később a bolygó mágneses tere átalakult, az atmoszféra eltűnt, így a felszíni víz elpárolgott, és az űrbe távozott, vagy a sarki jégsapkákba fagyott (illetve a kőzetek részévé vált).

Csakhogy a kutatók szerint a modellek szerint kevesebb víz távozott a Marsról vagy fagyott jéggé annál, mint amennyi eredetileg a bolygón volt. Így régóta kérdés volt, hogy hová tűnhetett a hiányzó vízmennyiség. A kínai kutatók a NASA InSigh szondájának szeizmikus adatait elemezte, és ezek alapján jutottak a hatalmas felszín alatti óceán létezésére utaló következtetésre.