Majdnem 200 növényvédő szer van a házi porban
DDT-vel permeteznek egy floridai utcán a negyvenes években (Fotó: State Library and Archives of Florida)

Az eddigi legnagyobb hasonló kutatásban tíz európai országban vizsgálták meg a teljesen átlagos házi por összetételét, és összesen 197 növényvédő és rovarirtó szer maradványait tudták belőle kimutatni. A kimutatott vegyületek több mint 40 százalékát korábban különböző toxikus hatásokkal hozták összefüggésbe. Vannak közöttük, amelyek zavart okoznak az immunműködésben, mások pedig rákkeltő hatású anyagok.

Az egy házban talált növényvédő szerek száma 25 és 121 között változott, és a gazdálkodók lakásában – érthető módon – több növényvédő szert találtak. A kutatók szerint e vegyületmaradványok leginkább a lakók cipőjéről, illetve a kint járó háziállatok (kutyák, macskák) közvetítésével kerülnek a házba. A rovarirtó szerek többségét szándékosan visszük be otthonainkba: ezekkel irtjuk a hangyákat és más kártevőket, illetve gyakori forrást jelentenek a háziállatok védelmére szolgáló kullancs- és bolhairtó szerek is.

Bár az egyes vegyületek koncentrációja minden esetben alacsony volt a porban, a kutatók szerint a kombinációjuk mégis aggodalomra ad okot. Bár a vegyszerek engedélyezésekor a gyártóknak bizonyítaniuk kell, hogy a termék önmagában nem toxikus az emberre, azt nem vizsgálják, hogy ha több- (vagy inkább sok-) féle vegyület kerül egymással kölcsönhatásba, akkor létrejöhetnek-e olyan anyagok, amelyek immár egészségkárosodást okozhatnak.

Egyes vegyszerek akár évtizedekig is a környezetben maradhatnak, még akkor is, ha elvileg már kivonták őket a forgalomból. Noha a DDT-t már a hatvanas években elkezdték betiltani számos országban (éppen Magyarországon először, 1967-ben), még most is megtalálták a nyomait a házi porban. A DDT egykoron népszerű növényvédő szer volt, de később rájöttek, hogy akkumulálódik a környezetben, illetve az állatok szervezetében, végül pedig eljut az emberi szervezetbe is, ahol szörnyű mérgezést okoz. Ennek ellenére, a vegyület továbbra is ott van az otthoni porban. 

Arra a kutatás nem tért ki, hogy a talált mérgek koncentrációja elég magas volt-e ahhoz, hogy a jelenlétük egészségügyi szempontból releváns legyen.