Közzétette megállapításait a magyar választásokról az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) és az EBESZ Parlamenti Közgyűlése (EBESZ PA) közös megfigyelő missziója. Sajtótájékoztatójukon – melyről a Hvg.hu tudósított – Kari Henriksen norvég parlamenti képviselő, a rövidtávú megfigyelők vezetője azzal kezdte, hogy megköszönte a magyar hatóságok meghívását.
Megállapították, hogy a választáson nem voltak kiegyenlítettek az erőviszonyok. A jelöltek ugyan szabadon kampányolhattak, a kampány kifejezetten negatív volt, és a pálya a Fidesz felé lejtett. Az átláthatóság hiánya szintén a kormánykoalíciónak kedvezett, a vita hiánya pedig jelentősen hátráltatta a szavazókat a döntés meghozatalában.
A parlamenti választás ugyan rendben zajlott, de a folyamatot aláásta a kormány és a kormánypártok üzenetei közötti jelentős átfedés, amely elmosta a határvonalat az állam és a párt között, továbbá a média elfogultsága és az átláthatatlan kampányfinanszírozás.
A szavazás titkossága gyakran veszélybe került, különösen a túlzsúfolt szavazóhelyiségekben – mondták.
Mark Pritchard, a delegáció vezetője elmondta, hogy a politikai pártok és a civil társadalom megbíztak a választói névjegyzék pontosságában, de a közelmúltban elfogadott jogszabályok gyengítették a rendszer fontos biztosítékait, és a külföldön történő szavazásra vonatkozó eltérő szabályok aláásták az egyenlő szavazati jog elvét.
A misszió megállapította, hogy az állami költségvetésből finanszírozott széles körű kormányzati reklámkampányok megerősítették a kormánypártok fő kampányüzeneteit, ezzel jogosulatlan előnyhöz juttatva őket.
„A választások előtt elfogult és kiegyensúlyozatlan híradások terjedtek a magyar nyilvánosságban és számos magántulajdonban álló médiában, ezzel elsősorban a kormánypártokat juttatva előnyhöz” – mondták. Arról is beszéltek, hogy több hibát is látnak a választási eljárásban, mivel számos, a jogszabályok megerősítésére vonatkozó előzetes ajánlásukat figyelmen kívül hagyta a kormány.
A népszavazás kapcsán azt mondták, annak jogi kerete nagyrészt nem volt megfelelő annak demokratikus lebonyolításához, és nem biztosított egyenlő esélyeket a népszavazási kampányokhoz. A választók nem kaptak objektív és kiegyensúlyozott tájékoztatást a választási lehetőségekről.
Jillian Stirk, az ODIHR választási megfigyelő missziójának vezetője hozzátette: reméli, hogy a kormány megragadja lehetőséget, hogy a demokratikus folyamatok javításán munkálkodjon.
Az EBESZ képviselői visszautasították Orbán Viktor azon kijelentését, hogy „harci intézmény” lennének. Mint mondták, a missziót a magyar kormány hívta meg, és magyar tagjaik, köztük parlamenti képviselők is vannak mindkét oldalról.
Több mint 300 EBESZ-megfigyelő érkezett a magyar választások ellenőrzésére, hasonlóra az Európai Unióban eddig csak Bulgáriában volt példa.
Választási hírfolyamunkat itt olvashatja!