Chile, Brüsszel és Budapest
Ellentüntetők drapériája és a Budapest Pride felvonulói 2022. július 23-án (Fotó: Lukács Csaba/Magyar Hang)

Gulyás Gergely szerint a Puskás-stadionban egészen nyugodtan lehet Pride-ot tartani. Csak épp azt nem mondta ki, hogy ott aztán azt csináltok magatok között, amit akartok, „elkerítve az emberektől, mint az állatok”.

A miniszter természetesen érti, hogy a Pride lényegéhez tartozik annak a szabad és a társadalom életébe beillesztett (érzékenyítő, informáló, megismertető) megtartása, de mit sem törődik ezzel: hiszen parancsot teljesít.

Amikor a „parancs” és a „stadion” szó egymáshoz közel kerül, nekem azonnal a chilei nemzeti stadion, az Estadio Nacional Julio Martínez Prádanos jut eszembe. 1973-ban az Augusto Pinochet irányított hadsereg puccsal megdöntötte Salvador Allende kormányát. Ennek során 40 000 politikai foglyot tuszkoltak be ebbe a stadionba, ahol több ezer embert kínoztak és öltek meg a helyszínen. Pinochet 17 évig tartó katonai diktatúrájának kezdete volt ez. Néhány meghatározó idézet tőle: „A demokráciát néha vérben kell fürdetni…. Az emberi jogok kérdésének egyetlen megoldása a feledés….A gazdagok azok, akik vagyont teremtenek, és jól kell bánni velük, hogy továbbra is gazdagságot adjanak….Egyetlen levél sem mozdul ebben az országban, ha én nem mozdítom….Nem vagyok az a fajta, aki általában fenyegetőzik. Csak egyszer figyelmeztetlek. Azon a napon, amikor hozzáérnek az egyik emberemhez, vége a jogállamiságnak….Meghalok. Az utódomnak is meg kell halnia. De választásokra nem kell sor kerülnie.”

Gulyás Gergely helyében tehát én nem tereltetnék be még jogszabály erejével sem nagy tömegeket semmilyen stadionba. Ráadásul épp 40 éve, hogy 1985-ben a brüsszeli Heysel Stadionban a Liverpool–Juventus mérkőzésen történtek következtében 32 olasz, 4 belga, 2 francia és egy észak-írországi szurkoló halt meg, és hatszáz felett volt a sebesültek száma. A stadion ugyanis attól az, ami: zárt tér, ahova nem lehet csak úgy ki-be mászkálni, de onnan menekülni is nehéz vagy lehetetlen! – Valami meghalt bennem. Nem azért fociztam, hogy 39 embert lássak holtan a stadionban – ez nem az én futballfilozófiám – mondta akkor Michel Platini, a Juventus csatára.

A Pride nem elzárt helyre való, hanem olyan szabad térre, ahol bárhol lehetőség van a rendezvényhez csatlakozni, azt elhagyni: ez is az a Szabadság, amiért még nem a harang, hanem a Pride szól.