
A Rogán-féle DÁP-os korszakunkban különösen érzékeny téma a mesterséges intelligencia, főleg, ha azt az állam kezdi alkalmazni bármilyen körben. A KSH honlapján bukkantam a következő hírre: „Együttműködési megállapodást írt alá a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB). A kutatási, innovációs kooperáció célja a szinergiák hatékony kihasználásával a mesterséges intelligencia (MI) intenzív bevonása a statisztika-előállításba a folyamatok gyorsítása és a hatékonyság növelése érdekében. A tudásmegosztás során a KSH és a MILAB közösen keresik a megoldást a felmerülő szakmai kihívásokra ágazati szakértelmük alkalmazásával.”
Nos, ez több mint aggályos, hiszen a KSH az adataival, számítási módjaival rendszeresen kritikának teszi ki magát, és nem tudja meggyőzően cáfolni azokat a felbukkanó véleményeket, miszerint bizonyos esetekben a kormány megrendelésére állít elő olyan adatokat, amivel a lakosságot megtévesztik Orbánék. Mi lesz, ha ezeket az adatokat, kimutatásokat már az MI fogja készíteni egy NER-es MI utasításaira? Ugyanis az MI emberi etikára nem tanítható meg, legfeljebb csak a kívánatos reagálási sémákra. Azokat pedig politikailag be lehet programozni. Ráadásul az MI jelenleg még hihetetlen módon befolyásolható: ha egy kérdésre adott válaszára azt mondjuk neki, hogy nincsen igaza, akkor elkezdi a kérdést egy ellentétes szempontból kifejteni. A legjobb példa erre a szélsőséges, téveszmés Elon Musk által kifejlesztett Grok mesterséges intelligencia alapú chatbot, amely az utóbbi időben rendszeresen szembe megy az alkotója által beprogramozott iránnyal, azaz elkezdett liberális (woke) értékeléseket adni!
A MILAB hitvallása a honlapja szerint rendkívül sokat sejtet (a sorrendet nem változtattam meg):
• Közvetlenül finanszírozzon olyan kutatásokat, amelyek a kockázatosságuk, vagy társadalmi hasznosságuk miatt csak állami finanszírozásból valósíthatók meg.
• Keretezzen más forrásokból finanszírozott MI kutatási projekteket, hogy szinergiákat hozzon létre az egyes szereplők között.
• Kezdeményezze és támogassa a tudásáramlást és az együttműködési projekteket az egyes területek között.
• Megjelenítse az MI kutatási kompetenciát a piac felé, ezáltal segítse elő a piac által definiált és finanszírozott projektek létrejöttét.
• Piaci források bevonásával érjen el egy multiplikátor hatást az elérhető forrásokra vonatkozóan, miközben nem kezd el versenyezni a jelenleg működő modellekkel.
• Tegye lehetővé, hogy Magyarország a teljes MI-re költött kutatási forrást kommunikálhassa a nemzetközi szereplők felé.
• Képviselje az összekapcsolt kutatói ökoszisztémát a nemzetközi pályázati rendszerekben.”
Lényegében tehát állami gyámság alatt, állami irányítással, állami pénzből próbálja leuralni az MI által érintett minden területet. Ebben a folyamatban éppen most érkeztek el a KSH-hoz. A MILAB vezetője Dr. Benczúr András.
Mivel a MILAB túl nagy hatalmat koncentrál, és ez „megengedhetetlen”, nem véletlen, hogy a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (HUN-REN SZTAKI) „koordinálja” azt. Vajon mit jelenthet a hétköznapi munkában a koordináció? Erre talán az igazgató személyében rejlik a válasz. Dr. Monostori László 2010-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét, 2016-ban Széchenyi-díjat és 2023-ban a Magyar Érdemrend középkeresztjét kapta, azaz szakmai tevékenységét a NER díjazza.
Mivel a SZTAKI-nak is megmondja valaki, hogy mi merre hány méter, az pedig leginkább a HUN-REN elnöke és vezérigazgatója lehet, Gulyás Balázs és Jakab Roland. A helyzet súlyosságának illusztrálására elegendőnek tartom a HVG által idén februárban közölt cikk (Kemény bírálat Oxfordból az egykori akadémiai intézetek vezetőjének) lényegi tartalmának idézését. Somogyi Péter, az Oxfordi Egyetem neurobiológia professzorának levelét idézik: „Szégyelleném, hogy mint javaslattevő, veled egy lapon szerepeljek, a tudomány és tudósok ellen kifejtett politikailag motivált közéleti tevékenységed miatt, mely tönkre teszi Magyarország tudományos életét, megalázza a tudósokat – írta. Somogyi hozzátette: amit te végzel Putyin/Orbán/Xi Jinping szolgálatában, az hozzájárul a magyarországi szellemi tőke kivándorlásához, szabadon gondolkodó tudósok félelemben tartásához és az ország Európától való eltávolodásához. Magyarország Európa pária állama lett, sereghajtóvá válik mindenben, kikapcsoltátok a visszajelzéseket melyek menthetnék az országot, és ezért párttitkároddal, Jakab Rolanddal együtt felelni fogsz a történelem és honfitársaid előtt.”
A kínai arcfelismerő szoftverekkel fenyegetett civilek tiltakozásaival vannak tele a napjaink. Csak ez az egy társadalmi krízis elegendő ahhoz, hogy nem alaptalan az aggódás a KSH és a MILAB közötti, a mesterséges intelligenciával kapcsolatos megállapodás miatt. Ha van is kétség ezzel kapcsolatban, a HUN-REN szakmai oldaláról ide illesztett friss hír szerintem ezt végképp fel tudja oldani: „2025. május 8-án Magyarországra látogatott M. Mohamed Khalfaoui, a marokkói Felsőoktatási, Tudományos, Kutatási és Innovációs Minisztérium főtitkára és az őt kísérő, egyetemi felső vezetőkből álló delegáció. A delegációt a HUN-REN AI Symposium 2025 keretében fogadta Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke és Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója; Monostori László, a HUN-REN SZTAKI igazgatója; Bokor József, a HUN-REN SZTAKI tudományos igazgatója; Benczúr András, a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium szakmai vezetője. A találkozón magyar részről bemutatkozott a HUN-REN, a HUN-REN SZTAKI és a MILAB.”
Alakulóban a politikai célú Magyar Nemzeti Mesterséges Unintelligencia?