
Rendkívül fontos, ám csendes hír, hogy Szentendrén helyi lakosok tüntettek a lefokozott városi őrsparancsnokukért. A rendőrt azért fokozták le, mert bilincsben vitte el a megafonos Albert-Nagy Ákos egykori unitárius lelkészt, mivel az megzavarta a Tisza Párt áprilisi rendezvényét, és nem működött együtt a rend fenntartására hivatott rendőrséggel. A Budapesti Unitárius Egyházközség elhatárolódott a rendbontótól, aki többek között a „vörösiszapot a Tiszába” borzalmas jelentésű rigmussal keltett zavart. Ez az amúgy palástjoggal (vendéglelkészi prédikációs lehetőséggel) rendelkező férfi a pallosjoggal bíró Orbán Viktor által védett szerviens körhöz tartozik, ezért csaptak le azonnal házon belül az intézkedő rendőrre. Jelentős tény, hogy ez volt nagyon rövid időn belül már a második nyilvánosságra kerülő „lázadás” a rendőrségben belül. Alig egy hete történt ugyanis, hogy a Facebook-posztban a róla készült toborzókép pártmarketinges plakáton való felhasználása ellen tiltakozó rendőr őrmestert „kivették a seriffprogramból, lemondták szakmai előadásait, és visszahelyezték járőrnek”.
Az ilyen hírek azért lényegesek, mert jelzik, hogy az országos makroszintről helyi mikroszintre, illetve az állami szervek alsóbb szintjére is áttevődött a nyílt küzdelem az elnyomó rezsim ellen. Az is világos ezután, hogy már nemcsak a lakosságot, hanem a rendvédelmi szervek tagjait is meg kívánja félemlíteni a kormány.
Ugyanennek a folyamatnak a jele a sümegi KDNP-s alpolgármester lemondása és a város fideszes polgármesteri hivatalával kapcsolatos feljelentésének megtétele is, vagy maga az a tény, hogy egy lemondott KDNP-s politikus fegyelmi eljárást kezdeményezett pár napja az eddig érinthetetlen, vegytiszta Semjén Zsolt és a párt országos választmányának elnöke, Latorcai János ellen.
Mindkét esetben figyelemre méltó a cselekmény indoklása. Az alpolgármesteri lemondás szerint: „Az elmúlt időszakban történtek miatt ma reggel ismeretlen tettes ellen feljelentést tettem, mert hiszek abban, hogy az igazság és az elszámoltathatóság nem üres szavak, hanem alapkövei a hiteles közéleti szerepvállalásnak ma Magyarországon.”
A semjéni-latorcai feljelentés súlyosabb. Semjénnel szemben az ok a rágalmazás, Latorcai esetében pedig az, hogy annak cselekedete „felveti a szűk kör érdekében végrehajtott csalás gyanúját, és ezzel megkérdőjelezi a megválasztott tisztségviselők legitimitását”.
Minden háztartásban van mikró készülék, amiben nagyon gyorsan lehet megmelegíteni vagy felforralni az ételt. Politikailag a mikroközösségek közéleti felhevülése a rendszerváltozás igényére utaló rendkívül fontos jelenség, társadalmi tünet és aktivista eszköz. Figyeljünk fel ezekre, és ne legyintsünk rájuk: adjunk róluk hírt, ahol csak tudunk, mert a mikroközösségek adják a bázisát minden, alulról szerveződő országos jellegű változásnak.