Az EU aggódik a kubai diktatúra miatt

Az EU aggódik a kubai diktatúra miatt

Miguel Díaz-Canel kubai elnök (j) megtapsolja Raúl Castrót, a Kubai Kommunista Párt elnökét (b) a párt 8. kongresszusának nyitónapján Havannában 2021. április 16-án. A 89 éves Raul Castro bejelentette, hogy lemond tisztségéről és átadja a vezetést egy fiatalabb generációnak.
MTI/EPA-EFE/Ariel Ley Royero

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Az Európai Unió aggodalmát fejezi ki a kubai megmozdulások elfojtása, valamint a tüntetők és újságírók letartóztatása miatt, és arra szólítja fel a kubai kormányt, hogy tartsa tiszteletben az egyetemes emberi jogi egyezményekben rögzített kötelezettségvállalásokat - közölte Josep Borrell, az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön.

Josep Borrell az Európai Unió nevében közzétett nyilatkozatában hangsúlyozta, a tüntetések Kubában a lakosság jogos sérelmeit tükrözik az élelmiszer-, a gyógyszer-, víz- és áramellátás hiánya, valamint a véleménynyilvánítás és a sajtószabadság korlátozása miatt. Közölte: az EU támogatja a kubaiak azon jogát, hogy békésen kifejthessék véleményüket, változást követelhessenek, szabadon gyülekezzenek, valamint hangot adjanak véleményüknek, többek között az interneten is.

Az EU arra szólítja fel a kubai kormányt, hogy engedje szabadon az összes önkényesen őrizetbe vett tüntetőt, hallgasson polgárai szavaira, és indítson átfogó párbeszédet - közölte. "A kubai nép szenved, ezért a kormánynak minden szükséges intézkedést meg kell hoznia ennek megoldására. A kubai nép sérelmeinek kezelése belső gazdasági reformokat igényel" - fogalmazott Borrell. A főképviselő hozzátette: az EU kész támogatni minden olyan erőfeszítést, amely a kubaiak életkörülményeinek javítására irányul.

Az elmúlt hetekben évtizedek óta példátlan tiltakozások voltak a karibi országban. Több ezren vonultak utcára az elnyomás és a nélkülözés ellen tiltakozva. Kuba gazdasága erősen kitett a turizmusnak, amely a koronavírus-járvány miatt összeomlott. Az országot emellett évtizedek óta amerikai szankciók sújtják. Hiány van élelmiszerből és gyógyszerből egyaránt, a járvány pedig súlyosbodik. A kubai kormány a tiltakozásokat erőszakos zavargásoknak minősítette, amelyet Havanna szerint az Egyesült Államok szít, hogy megossza a kubaiakat.

 

Címkék: Európai Unió, kuba